< sekcia Magazín

Svetový deň chorých si pripomenú v nemocniciach i v kostoloch

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Svetový deň chorých sa každoročne slávi od roku 1992, kedy ho ustanovil pápež Ján Pavol II.

Bratislava 11. februára (TASR) – Svetový deň chorých, ktorý pripadá na utorok, si môže verejnosť pripomenúť nielen v nemocniciach, ale aj v kostoloch. Ako TASR informovala Konferencia biskupov Slovenska (KBS), nielen v tento deň je možné aktívne vyjadriť solidaritu s chorými ľuďmi. Každoročne pri príležitosti tohto dňa je pozornosť zameraná aj na návštevu nemocníc, kde sa budú slúžiť sväté omše za chorých, lekárov, zdravotné sestry a ostatný zdravotnícky personál.

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak v utorok navštívi Hospic sv. Kozmu a Damiána v Prešove, ktorý spravujú sestry z Kongregácie služobníc Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Spolu s chorými a starými ľuďmi sa bude o 14.30 h modliť ruženec a následne aj Korunku Božieho milosrdenstva.

V kostole Návštevy Panny Márie na Námestí SNP v Bratislave sa uskutoční svätá omša, hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Svätá omša sa začne o 18.30 h.

Tento deň si v Žilinskej diecéze pripomenú vo viacerých farnostiach, no najmä prostredníctvom duchovných správ nemocníc. Svätú omšu spolu s vysluhovaním sviatosti pomazania chorých bude sláviť aj Miloš Hlucháň, duchovný správca Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci. Mária Červená zo sekretariátu rožňavského biskupa Stanislava Stolárika uviedla, že tento deň bude slávený v nemocničných kaplnkách a vo farnostiach na území Rožňavskej diecézy prostredníctvom svätých omší. Rovnako bude vysluhovaná chorým a starým ľuďom sviatosť pomazania chorých.

Svetový deň chorých sa každoročne slávi od roku 1992, kedy ho ustanovil pápež Ján Pavol II. Tento deň je venovaný trpiacim a nevyliečiteľne chorým ľuďom na celom svete. Katolícka cirkev si v tento deň v liturgickom kalendári pripomína sviatok Panny Márie Lurdskej. Cieľom Svetového dňa chorých a tých, ktorí im slúžia, je vytváranie podmienok pre chorých, aby mohli znášať nevyliečiteľné choroby a čeliť smrti v dôstojných podmienkach.