< sekcia Magazín

Môžu osláviť 20 rokov od vyhlásenia Svetového dňa slobody tlače

Financial Times Deutschland vyjdú budúci týždeň posledný raz. Foto: TASR/AP

Svetový deň slobody tlače je príležitosťou osláviť základné princípy slobody tlače, brániť médiá pred útokmi proti ich nezávislosti a spomenúť si na novinárov, ktorí boli zabití za plnenie povinností.

Paríž/New York 1. mája (TASR) - Hovoriť bez strachu - zabezpečiť slobodu prejavu vo všetkých médiách. Tak v roku 2013 znie téma Svetového dňa slobody tlače, ktorý pripadá na 3. mája a v tomto roku sa slávi 20 výročie jeho vyhlásenia.

Svetový deň slobody tlače je príležitosťou osláviť základné princípy slobody tlače, hodnotiť úroveň slobody tlač, brániť médiá pred útokmi proti ich nezávislosti a v neposlednom rade spomenúť si aj na novinárov, ktorí boli zabití za to, že si plnili svoje povinnosti. Sloboda prejavu sa musí rozšíriť aj na bezpečnosť médií na internete, ako na to poukazuje aj téma Svetového dňa slobody tlače, zdôraznila na svojej stránke Organizácia Spojených národov (OSN). Tento deň, pokračuje OSN, sa má osobitne týkať bezpečnosti novinárov, odstraňovania beztrestnosti za zločiny spáchané proti slobode tlače, ďalej bezpečnosti a otvorenosti internetu ako podmienky pre bezpečnosť na počítačovej sieti.

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) spolu s vládou Kostariky zorganizovali hlavné slávnosti Svetového dňa slobody tlače v roku 2013. Oslavy sa majú uskutočniť v dňoch 1.-3. mája v kostarickom San José.

V súčasnosti uväznená etiópska novinárka Reeyot Alemuová sa v tomto roku stala laureátkou Svetovej ceny slobody tlače UNESCO. Na cenu ju odporučila medzinárodná porota za "výnimočnú odvahu a angažovanosť za slobodu slova". Etiópska žurnalistka sa kriticky venovala politickým a sociálnym témam, zaujímala sa o príčiny chudoby a o otázku rodovej rovnosti. Pracovala vo viacerých nezávislých médiách. V roku 2010 založila vlastné vydavateľstvo aj mesačník Change. Miestne úrady vydavateľstvo i mesačník zatvorili a v júni 2011 Reeyot Alemuovú zatkli. Odpykáva päťročný trest väzenia.

Svetovú cenu slobody tlače UNESCO založili v roku 1997 členovia Exekutívneho výboru UNESCO, udeľuje sa každý rok osobe, inštitúcii alebo organizácii, ktorá významnou mierou prispela k obrane alebo podpore slobody tlače kdekoľvek na svete, najmä ak sa osoba či subjekt dostali za svoju prácu do ohrozenia.

Svetová cena slobody tlače UNESCO nesie aj názov Cena Guillerma Cana. Guillermo Cano Isaza bol riaditeľom denníka El Espectador. Tohto kolumbijského novinára zavraždili 17. decembra 1986 pred budovou denníka v Bogote. Stal sa obeťou drogovej mafie, pretože odvážne kritizoval pašeráctvo narkotík a poukazoval na jeho škodlivé vplyvy na kolumbijskú spoločnosť.

Cano sa odvahou a angažovanosťou v prospech nezávislej žurnalistiky, pomocou ktorej bojoval v prospech Kolumbie, stal príkladom pre celý svet.

Valné zhromaždenie OSN potom 20. decembra 1993 v rezolúcii 48/432 vyhlásilo 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Generálna konferencia UNESCO na svojom 26. zhromaždení v roku 1991 schválila Deklaráciu z Windhoeku, aj rezolúciu o Podpore slobody tlače vo svete. Generálna konferencia sa potom obrátila na VZ OSN so žiadosťou, aby vyhlásilo 3. máj za Deň slobody tlače.