< sekcia Magazín

Ťažobná spoločnosť v Austrálii zrejme zničila archeologické nálezisko

Ilustračná snímka. Foto: TASR/TANJUG

Austrálska vláda udelila spoločnosti právo na ťažbu a ťažobné explózie v oblasti ešte v roku 2013.

Canberra 27. mája (TASR) - Britsko-austrálsky ťažobný koncern Rio Tinto údajne zničil 46.000 rokov staré aborigénske archeologické nálezisko "ohromného významu". Stalo sa tak počas rozširovania bane na ťažbu železa v západoaustrálskom regióne Pilbara, informovala v stredu agentúra DPA.

"Dve prastaré kamenné 'abris', datované do doby pred 46.000 rokmi, boli pravdepodobne zničené počas ťažobnej explózie v Pilbare. Ide o čin, ktorý zarmútil národy Puutu Kunti Kurrama a Pinikura," uviedla v stredu vo svojom vyhlásení Aborigénska spoločnosť národov Puutu Kunti Kurrama a Pinikura (PKKP).

Abri je plytká, široká dutina v minulosti využívaná ako primitívne obydlie.

Rio Tinto, jeden z najväčších koncernov ťažiacich železo na svete, uskutočnil v nedeľu ťažobné detonácie v oblasti Juukanskej rokliny (Juukan Gorge) vrátane "abris Juukan 1 a Juukan 2".

PKKP v tejto súvislosti uviedla, že zničené bolo aj pre tieto kmene posvätné miesto, ktoré poskytlo 4000 rokov starý genetický materiál spájajúci toto nálezisko s dnešným domorodým obyvateľstvom danej oblasti.

Išlo taktiež o jedinú lokalitu vo vnútrozemskej Austrálii, ktorá niesla stopy nepretržitého ľudského osídlenia už od čias poslednej doby ľadovej.

Austrálska vláda udelila spoločnosti právo na ťažbu a ťažobné explózie v oblasti ešte v roku 2013. O rok neskôr našli austrálski archeológovia na tejto lokalite niekoľko jedinečných archeologických artefaktov. Patrila medzi ne napríklad 28.000 rokov stará kosť z kengury, ktorá bola upravená do podoby ostrého nástroja, pričom išlo o najstarší príklad takejto technológie v Austrálii.

Spoločnosť Rio Tinto na otázky agentúry DPA bezprostredne nereagovala.