< sekcia Magazín

Tipy, ako ušetriť energiu vďaka modernému vybaveniu

Foto: Monkey Business Images / Shutterstock.com

Ekológia, znižovanie dopadu na planétu, redukcia odpadu, recyklácia. To sú všetko témy, ktoré sa čoraz viac dostávajú do povedomia populácie a spoločnosti.

Bratislava 1. decembra (OTS) - Viete však, ako ušetriť energiu v domácnosti a žiť ekologickejšie?

Našťastie, tipov na to, ako byť menšou príťažou pre Zem, je mnoho. Od zvýšenia príjmu rastlinnej stravy, nakupovania od lokálnych výrobcov, cez kvalitné recyklovanie, návštevy bazárov až po bezobalové potraviny či produkty v domácnosti. Možností je neúrekom, no ďalej si treba uvedomiť, že je nutné zamyslieť sa aj nad šetrením energie v bytoch či domoch. Niektorí ľudia sa nepozastavujú nad tým, koľko zbytočnej elektriny minú počas dňa, koľko vody pretečie bez využitia alebo koľko plynu sa použije navyše. Viete, ako znížiť spotrebu energie?

Kúrte ekonomicky
V zimných mesiacoch sa najviac energie v domácnostiach minie na kúrenie. Či chcete, či nie, v zime je vykurovacia sezóna a len veľmi ťažko vydržíte doma v nepríjemných nízkych teplotách. Je jasné, že si prikúrite. Avšak, často sa stane, že radiátory zapnete na maximum v každej izbe, zhodíte teplú vrstvu oblečenia a pri zapnutom kúrení si ešte aj vyvetráte interiér. Tu je treba myslieť ekonomicky a kúriť primerane, nie celodenne, udržiavať teplotu tak, aby vám bolo príjemne v mikine a pri vetraní kúrenie vypnúť. Veď šetrenie energie nie je žiadna veda.

Brány do garáže pre vás
Ak bývate v rodinnom dome, ktorého súčasťou je aj garáž, potom môžete ušetriť energiu aj vtedy, ak vyberiete kvalitné garážové brány a správne ich nastavíte. Unikanie tepla je veľkým problémom, preto by ste najmä v zime mali dbať na to, aby boli dvere od garáže čo možno najviac zatvorené. Nastavte si ich funkciu otvárania tak, aby sa otvorili a zatvorili len na čas nevyhnutný na vchádzanie a vychádzanie s autom. Počas tohto krátkeho momentu sa nestratí príliš veľa tepla.

Pri výbere garážových dverí máte k dispozícii hneď niekoľko typov, ktoré si môžete nechať vyrobiť na mieru priamo do vašej garáže. Ak garáž nevykurujete a ste naklonení klasike, tak sú pre vás určené dvojkrídlové garážové brány s otváraním do vami preferovanej strany pri uhle 180 stupňov. Ak preferujete zvislo otvárajúce sa dvere, riešením pre vás budú sekčné garážové brány, ktoré majú kvalitné tesnenie pri zatvorení. Týmto obmedzíte tepelnú stratu, ktorej sa chcete v zime čo najviac vyvarovať.


Zdroj obrázka: Palatinate Stock / Shutterstock.com

Iné domáce vychytávky
V domácnosti je aj mnoho iných spôsobov, ako sa dá energia ušetriť. V dnešnej dobe je veľmi moderným a efektívnym riešením aj tepelné čerpadlo, no pri ňom sa pripravte na väčšiu prvotnú investíciu, ktorá sa vám však veľmi rýchlo vráti.

Napríklad, poriadny rozdiel pri spotrebe energie môžu spraviť aj vchodové dvere, ktoré ak nie sú kvalitné, netesnia a neustále vám uniká teplo. Vy si tento problém nemusíte ani všimnúť, pokiaľ sa naň naozaj nezameriate.

Rovnako tak vás môžu prekvapiť okná, ktoré ak nemajú dokonalé tesnenie, môžete kúriť stále viac, no teplo vám bude unikať. Jedným z riešení, ak máte dobré tesnenie okien, čo je teda základ, sú vonkajšie tienidlá. Zvoliť môžete buď vonkajšie žalúzie, alebo vyťahovacie rolety, ktoré okrem toho, že vám zredukujú v lete silné slnečné lúče, budú fungovať aj ako tepelná izolácia. Ich praktické funkcie tak oceníte celoročne.

Zdroj obrázka: Studio Harmony / Shutterstock.com

Posledným tipom, okrem všetkých vyššie spomínaných, na zníženie spotreby energie u vás doma, je vybaviť si byt či dom ako smart domácnosť, kde si prostredníctvom mobilných technológií nastavíte ovládanie spotrebičov, osvetlenia, kúrenia, ale aj garážových dverí, roliet i žalúzií tak, aby využívali čo najmenej energie a pracovali ekologickejšie, tým pádom aj pre vás ekonomickejšie.