< sekcia Magazín

Tvorca Asterixa odkázal nemocniciam svoje kresby

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Francúzsky ilustrátor Albert Uderzo, ktorý vymyslel postavičku odvážneho galského hrdinu, zomrel v marci vo veku 92 rokov na zlyhanie srdca súvisiace s novým druhom koronavírusu.

Paríž 26. mája (TASR) - Štyri originálne kresby Alberta Uderza, spolutvorcu známej komiksovej postavy Asterix, sa predali v utorok na charitatívnej dražbe za takmer 400.000 eur a zisk pôjde na podporu parížskych nemocníc. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Francúzsky ilustrátor Albert Uderzo, ktorý vymyslel postavičku odvážneho galského hrdinu vzdorujúceho rímskym légiám, zomrel v marci vo veku 92 rokov na zlyhanie srdca súvisiace s novým druhom koronavírusu.

Vdova po umelcovi Ada Uderzová uviedla, že charitatívna aukcia bola spôsobom, ako sa poďakovať "našim novým hrdinom, ktorí vzdorujú votrelcovi". Narážala tým na koronavírus, ktorý vo Francúzsku usmrtil už vyše 28.000 ľudí.

Štyri originálne kresby sa predali za 390.000 eur, uviedol pre AFP aukčný dom Artcurial.

Uderzo vytvoril Asterixa spolu s Reném Goscinnym, spisovateľom a scenáristom kreslených seriálov s touto postavou. Uderzo pokračoval v príbehu aj po priateľovej predčasnej smrti v roku 1977 a vytvoril celú galériu charakterov.

Medzi vydraženými kresbami sú aj obrázky z pomerne nedávnych dobrodružstiev "Asterix a tajná zbraň" a "Asterix a Obelix, všetko na mori".

Kresby darovala nadácii parížskych nemocníc vdova po umelcovi a jeho dcéra.

Ada Uderzová a dcéra Sylvie sa chceli "pripojiť k celému národu a vzdať hold personálom francúzskych nemocníc" za ich prácu počas pandémie koronavírusu, vysvetlil aukčný dom.

Celosvetovo sa predalo vyše 380 miliónov kníh o Asterixovi v 111 jazykoch, pričom podľa komiksu a jeho postáv vznikli aj filmy, televízne seriály, videohry a zábavný park.