Quantcast
< sekcia Magazín

UNIKÁTNE FOTO: Keď sa muselo v najväčších horúčavách pracovať

Už osemnástu sezónu robí v Nižnej Myšli (okr. Košice - vidiek) Archeologický ústav SAV Nitra a Východoslovenské múzeum Košice výskum v súčasnosti najdôležitejšej lokality doby bronzovej v Karpatskej kotline. Na 7-hektárovom areáli sa nachádza opevnené sídlisko a súveké pohrebisko staršej doby bronzovej (1 700 - 1 400 pred n. l.). Doposiaľ bola preskúmaná štvrtina historicky mimoriadne cenného územia. Do konca júla tu archeológovia odkryli 548 hrobov. V tohtoročnej sezóne sa priemerne 25 študentov denne podieľa na výskume v rámci odbornej praxe. Počas leta sa ich v Nižnej Myšli vystrieda vyše 80 z Prešova, Bratislavy, Brna, Prahy i nemeckého Wuppertalu. Odkrývaním kostier v rámci odbornej praxe trávia časť prázdnin na archeologickom výskume v Nižnej Myšli aj študentky Pedagogickej fakulty UPJŠ Prešov. Snímka vznikla 3. augusta 1994. Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Vďaka portálu Vtedy.sk prinášame unikátne dobové fotografie z archívu TASR s originálnymi popiskami.

Bratislava 6. augusta (Teraz.sk) - Letné horúčavy lákajú k vode. No nie každý myslí iba na to, ako sa osvieži počas letných horúčav. Muselo sa pracovať, zveľaďovať, budovať. A veru, pri niektorých činnostiach bolo naozaj horúco, a tak sa ľudia vyzliekli do pol pása či vymenili šaty za plavky. Takto sporo odetí pracovali či brigádovali aj počas dní, keď padali najväčšie teplotné rekordy. V ohrození však neboli len ľudia, ale aj príroda, a tak bolo treba uhasiť ich smäd.

Vďaka portálu Vtedy.sk vám prinášame unikátne dobové fotografie z archívu TASR s originálnymi popiskami, ktoré zachytávajú tie najväčšie horúčavy na Slovensku v pracovnom nasadení.

1949Na archívnej snímke z 18. júna 1949 brigáda hluchonemých úspešne vypomáha pri zdolaní poľnohospodárskych prác.
Foto: TASR - Staněk


1962Práce na stavbe areálu Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre pokračujú v letnom období rýchlejším tempom. Pracovníci nitrianskych Pozemných stavieb za posledné dva mesiace splnili plán na 102,4%. Predstih získali rýchlejším dokončením prác na hospodárskych objektoch. Ak im projektová zložka dodá zavčasu potrebné podklady, začiatkom augusta začnú s hrubými výkopmi pre stavbu hlavného objektu a podlažnej budovy, v ktorej budú posluchárne a aula. Na snímke z 1. augusta 1962 brigádnici - budúci poslucháči VŠP pri výkope parovodného kanála, ktorý bude z centrálnej kotolne rozvádzať teplo do všetkých objektov areálu.
Foto: TASR - Š. Petráš


1967Vzhľadom na veľké horúčavy a sucho zaznamenali v južných oblastiach Slovenska zvýšený výskyt myší, ktoré napádajú porasty krmovín a ostatných plodín. Družstevníci na JRD Veľké Blahovo, okres Dunajská Streda, v spolupráci s STS začali postrek strnísk prípravkom Endrin, ktorý účinne ničí hlodavce. Traktorista Ladislav Godány postrieka denne cca 30 ha a na 1 ha používa 1/2 litra prípravku Endrin. Snímka pochádza z 23. augusta 1967.
Foto: TASR - Ján Bakala


1973Keď teplomer vystúpi nad 30 stupňov Celzia, čo pre Bratislavu nie je zvláštnosťou, obyvatelia hlavného mesta SSR, ako aj domáci a zahraniční návštevníci priam vyhľadávajú miesta, kde sa môžu rekreovať a osviežiť. Horúčavy vyvolávajú väčší smäd a preto je nutné na takýto deň dobre sa pripraviť. Snímka vznikla 9. augusta 1973.
Foto: TASR - L. Grešner


1976Horúčavy, ktoré trvajú takmer mesiac, nepriaznivo pôsobia na poľnohospodárske kultúry. Absolútny nedostatok prirodzenej vlahy nahradzujú intenzívnym zavlažovaním aj pracovníci zlúčeného JRD Rátka, okres Lučenec. Opravár poľnohospodárskych strojov Ján Vilhan /v klobúku/ a traktorista Ján Halász pri zavlažovacích prácach na zeleninových poliach JRD Rátka, hospodárstvo Trebeľovce dňa 7. júla 1976.
Foto: TASR - T. Babjak


1992Teplotné rekordy tohtoročného leta v Bratislave prispievajú veľkou mierou aj k nie práve žiaducim rekordom. Napr. na II. detskej klinike NsP Staré mesto /novorodenecké odd./ na Bezručovej ulici. Kým v uplynulom roku tu mali 11 detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1000 g, doteraz ich sem prijali 16. Ako informovala prednostka kliniky doc. MUDr. Mária Huttová, CSc. nepamätajú sa, kedy naraz ležalo na oddelení až 13 bábätok s hmotnosťou pod 1300 g, ako je tomu dnes. Extrémne horúčavy spôsobujú v pôrodniciach zvýšený počet predčasných pôrodov, nedonosených detí, dvojnásobné preťaženie personálu /najmä v súvislosti s častým nahrádzaním veľkých strát tekutín infúziami/ a je zjavný aj nedostatok prístrojovej techniky. Pomoc prišla v uplynulých dňoch z americkej nadácie HOPE, ktorá prostredníctvom firmy Hewlett and Packard darovala dva kvalitné monitory sledujúce vitálne funkcie organizmu. Na archívnej snímke z 19. augusta 1992 zdravotná sestra Miriam Krištofičová pracuje s monitormi od nadácie HOPE.
Foto: TASR - Vladimír Benko


1994Kto v letných horúčavách myslí na zimné mrazy? Na archívnej snímke z 28. júla 1994 nie každodenný pohľad na opravu izolácie na obytnom paneláku v Bratislave.
Foto: TASR - Štefan Puškáš