< sekcia Magazín

UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Z Čadce do Makova

Železničná stanica Turzovka. Foto: Vovlaku.sk

Vovlaku.sk vám vďaka spolupráci s Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. opäť prináša ďalšiu časť unikátneho videoprojektu, aký na takejto úrovni na Slovensku ešte nikto nerealizoval.

Bratislava 8. september (Vovlaku.sk) – Postupne vám ukazujeme aj všetky používané železničné trate na Slovensku. To všetko jednak na stránke www.teraz.sk, alebo na stránke www.tablet.tv a takisto na špecializovanej stránke o železničnej doprave - www.vovlaku.sk.
Dnes vám predstavíme trať ŽSR 128 od prvej do poslednej sekundy v úlohe rušňovodiča Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. v osobnom vlaku Os 4012.

Na rozdiel od reálneho rušňovodiča budete mať výhodu infografiky, ktorá vám v priebehu jazdy ukáže, aké kultúrne, historické, alebo cestopisné pamiatky sa v danom okamihu okolo vás nachádzajú. Ďalšie informácie o projekte nájdete pod videooknom, ktoré predstavuje vjazd do železničnej reality.


Príjemnú cestu vlakom!


Pre lepšiu orientáciu na stránke

V hornej časti ponúkame okno, v ktorom je jazda vlaku medzi Čadcou a Makovom zaznamenaná kamerou od prvej do poslednej sekundy.
Nižšie sa dozviete technické údaje o vlaku a trati, po ktorej cestujete a zaujímavosti o jednotlivých zastávkach.


Začiatok cesty- Železničná stanica Čadca


Železničná stanica Čadca.
Foto: Vovlaku.sk

Projekt TABLET.TV a VOVLAKU.SK

Cieľom projektu je priniesť vám možnosť precestovať celé Slovensko po koľajniciach- VO VLAKU. Postupne budeme zverejňovať videá jednotlivých úsekov tratí, ale aj doplňujúce videoreportáže, napríklad predstavíme vám železničné stanice, alebo zoberieme vás do železničného depa, kde vám ukážeme koľajovú techniku.


Údaje o vlaku a trati

Jazda v motorovej jednotke 813 v osobnom vlaku Os 4012 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.

O trati

Železničná trať Čadca – Makov (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať 128) je železničná trať na Slovensku, ktorá spája Čadcu a Makov.
Jednokoľajná železničná trať spája sídla v husto osídlenom povodí hornej Kysuce. Trať sa začína v dopravnom uzle Čadca a končí v Makove. Vedie údolím v blízkosti cesty II/487 a pôvodne sa uvažovalo o prepojení s traťou v moravských Velkých Karlovicích. Sprevádzkovaná bola 9. júla 1914.

Číslo trate: ŽSR - 128
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Čadca - Makov
Rozchod: 1 435 mm


Stanice a zastávky na trati

Čadca – križovatka s traťou 127 (Žilina – Mosty u Jablunkova) a 129 (Čadca – Zwardoń)
• Čadca zastávka
• Raková
• Staškov
• Staškov zastávka
• Podvysoká
• Turzovka = sídlo dirigujúceho dispečera pre riadenie Zjednodušenej vlakovej dopravy v úseku Čadca-Turzovka a Turzovka-Makov.
• Turzovka zastávka
• Vysoká nad Kysucou
• Nižný Kelčov
Makov


Koniec cesty– Železničná stanica Makov


Železničná stanica Makov.
Foto: Vovlaku.sk

ZaujímavostiMesto Turzovka

Turzovka je mesto na Slovensku ležiace v Žilinskom kraji, v okrese Čadca.
Rozprestiera sa v reliéfe horskej doliny rieky Kysuca. Od severu ju obklopujú grapy a hornatina Turzovskej vrchoviny a z juhu vrchy pohoria Javorníky. Pahorkatinná a vrchovinná časť pohorí sa nachádza v maximálnej výške 700 – 800 m n. m. a celá oblasť je charakteristická kopaničiarskym osídlením.

Podobne ako pri iných horských oblastiach, aj osídľovanie Kysúc je spojené s valašskou kolonizáciou. Prvá zachovaná písomná zmienka o území „locum Predmér“ je z roku 1580. V listine Bytčianskeho panstva sa ako rok založenia mesta uvádza rok 1598, kedy územie patrilo Turzovcom. Šoltýsom osady bol Adam Bonec a 40 osadníkov z neďalekého Dlhého Poľa, ktorí boli na 12 rokov oslobodení od daní. Panovník povolil osadníkom vybudovať mlyn a pílu, nariadil vybudovať kostol a faru. Vymedzenie hraníc Turzovky vydal v lokačnej listine v roku 1602 palatín Juraj Turzo, pričom prvé storočie sa používal názov Turzovka, aliter Predmir dicti (Turzovka, inak nazývaná Predmier). V 18. storočí sa udomácňuje súčasný názov, často aj vo forme Turzofalva, Turzovafalva, Turzowa, Turzovilla, či Turczowka.

Na archívnej snímke Turzovské leto v Turzovke, ktoré vyvrcholilo pokusom o zápis do slovenskej knihy rekordov v počte vyrazených mincí počas 12-hodinového maratónu. Na snímke pokus o rekord začal primátor mesta Miroslav Rejda.
Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Okolie mesta láka svojim zachovaným kopaničiarskym osídlením s mnohými tradičnými obydliami. Horné Kysuce sú obľúbeným hubárskym regiónom, na svoje si tu prídu turisti (Kysucká magistrála) a cykloturisti (Kysucká cyklomagistrála), pre ktorých je k dispozícii viacero trás.

Zdroj: wikipedia.org, vlaky.net