Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Magazín

UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Z Jablonice do Kútov

Foto: Tablet.TV

TABLET.TV vám vďaka spolupráci s Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) opäť prináša ďalšiu časť unikátneho videoprojektu, aký na takejto úrovni na Slovensku ešte nikto nerealizoval.

Bratislava 2. júl (Teraz.sk/TABLET.TV) - Minulý týždeň sme vám umožnili pozorovať trať z hľadiska rušňovodiča na trase Trnavy do Jesenice. V ďalších dieloch projektu Vám postupne ukážeme všetky železničné trate na Slovensku..

Dnes ponúkame možnosť precestovať pokračovanie trate ŽSR 116 Jablonica - Kúty od prvej do poslednej sekundy v úlohe rušňovodiča Železničnej spoločnosti Slovensko vo vlaku Os 2602.

Na rozdiel od reálneho rušňovodiča budete mať výhodu infografiky, ktorá vám v priebehu jazdy ukáže, aké kultúrne, historické, alebo cestopisné pamiatky sa v danom okamihu okolo vás nachádzajú. Ďalšie informácie o projekte nájdete pod videooknom, ktoré predstavuje vjazd do železničnej reality.
Príjemnú cestu!

Pre lepšiu orientáciu na stránke


V hornej časti ponúkame okno, v ktorom je jazda vlaku medzi Jablonicou a Kútami zaznamenaná kamerou od prvej do poslednej sekundy.

Nižšie sa dozviete technické údaje o vlaku a trati, po ktorej cestujete a zaujímavosti o jednotlivých zastávkach.Začiatok cesty: Železničná stanica Jablonica


Železničná stanica Jablonica
Foto: Tablet.TV


Projekt TABLET.TV


Cieľom projektu je priniesť vám možnosť precestovať celé Slovensko po koľajniciach. Postupne zverejňujeme videá jednotlivých úsekov tratí, ale aj doplňujúce videoreportáže, napríklad predstavujeme najdôležitejšie železničné stanice, alebo vás zoberieme do železničného depa, kde ukazujeme železničnú techniku- dráhové vozidlá, vozne a jednotky.

Technické údaje o vlaku, v ktorom sa veziete a o trati
Jazda v osobnom vlaku Os 2602 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.

Radenie vlaku:
Rušeň 240 - 2x osobný vozeň Bdtmee - osobný vozeň Bdgtmee

Železničná trať Kúty – Trnava (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 116) je elektrifikovaná jednokoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Kúty a Trnavu. Prepája trate 110 (Bratislava – Břeclav) a 120 (Bratislava – Žilina).

V stanici Jablonica je odbočka na trať Jablonica – Brezová pod Bradlom (trať ŽSR 117). Na tejto trati je v súčasnosti osobná doprava zastavená.

ZSSK na tejto trati v súčasnom grafikone vlakovej dopravy prevádzkuje denne 11 párov osobných vlakov.
Na vlaky sú nasadzované klasické súpravy.

V Trnave je trať napojená na trať ŽSR 120 Bratislava – Žilina – (Košice) a na trať ŽSR 133 Trnava – Sereď – Galanta.

ZSSK má v stanici Trnava zriadené Zákaznícke centrum poskytujúce širokú škálu služieb pre cestujúcu verejnosť.

Číslo trate: ŽSR 116
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa:
Jablonica- Kúty
Rozchod: 1435 mm
Elektrifikácia: 25 kV 50 Hz


História trate


Železničné spojenie Kútov a Trnavy prvýkrát verejne prezentoval senický rodák Viliam Pauliny-Tóth, poslanec uhorského snemu v roku 1871. Vo svojom návrhu výstavby železníc počítal i s traťou spájajúcou Šahy - Levice - Nitru - Hlohovec - Holíč a Hodonín. Po dlhých rokoch bolo koncom 19. storočia rozhodnuté o výstavbe trate Nitra - Leopoldov - Trnava - Kúty - Břeclav.

Trať bola rozdelená na 2 úseky: Lužianky - Leopoldov a Trnava - Jablonica - Kúty. Vytvárala spojenie Ponitria, Považia a krajinskej hranice s napojením na Severnú dráhu cisára Ferdinanda s dĺžkou 111,7 km. (O úseku Leopoldov - Lužianky viac v článku o trati Leopoldov – Kozárovce.)

Otváranie úsekov:
14. decembra 1897: Trnava - Smolenice - 21,1 km
14. decembra 1897: Jablonica - Kúty - 32,1 km
11. júna 1898: Smolenice - Jablonica - 3,3 km
6. septembra 1899: odbočka Jablonica - Brezová pod Bradlom - 11,7 km
8. septembra 1900: Kúty - krajinská hranica - 6,4 km


Železnica prechádza rovinou i horským terénom Malých Karpát a bolo nutné vykonať množstvo zemných prác. Najzložitejší úsek priesmykom pohoria medzi Smolenicami a Jablonicou je vedený 900 m dlhým tunelom, najväčší násyp má 20,2 m a zárez 16,4 m. Celkovo bolo potrebné vybudovať 212 stavieb v celkovej dĺžke 791 m.

Počas druhej svetovej vojny bola trať i tunel poškodená ustupujúcou nemeckou armádou a boli nutné rozsiahle opravy. Sprejazdnená bola už v máji 1945 a opravy prebiehali až do roku 1947, kedy sa dokončili práce na tuneli.

Elektrifikácia trate prebiehala v dvoch etapách:
• 18. decembra 1980 otvorený úsek Kúty - Jablonica
• 21. mája 1982 otvorený úsek Trnava – Jablonica


Rekonštrukcia trate a staníc
Budova stanice Senica bola po rekonštrukcii skolaudovaná v apríli 2013. Postavená bola v roku 1897 a rekonštruovaná v rokoch 1967 a 1968. V roku 2013 v stanici boli zrekonštruované koľaje 1, 2 a 3 a nástupištia 1 a 2. Rekonštrukcia umožnila bezbariérový prístup cestujúcich, nainštalovali tu vodiace prvky pre nevidiacich a zvýšili dĺžku koľají.

Zároveň bol vymenený koľajový spodok, zvršok a koľajové polia. Upravené boli tiež trakčné vedenie, káblové rozvody, osvetlenie a ďalšie súčasti stanice. Novoinštalované boli tiež „informačné a oznamovacie prvky pre cestujúcu verejnosť“. Náklady na stavbu boli cca 2 milióny eur.
Zdroj: wikipedia.org a vlaky.net

Stanice na trati
• Jablonica
• Senica
• Šajdíkove Humence
• Borský Mikuláš
• Šaštín- Stráže
• Kuklov
• Kúty – križovatka s traťou 110 (Bratislava- Břeclav) a 114 ( Kúty- Skalica- Sudoměrice ČD)


Koniec cesty – stanica Kúty


stanica Kúty
Foto: Tablet.TV


Zaujímavosti trate


Šaštín
V Šaštíne- Strážoch sa nachádza národná svätyňa, bazilika Sedembolestnej Panny Márie. Každoročne sa tu 15. septembra stretávajú veriaci na národnej púti.
Na snímke veriaci počas sv. omše v rámci národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii 15. septembra 2015 v Šaštín-Stráže.
Foto: TASR/Lukáš Grinaj


Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii
Počet uskutočnených ročníkov: storočia (oficiálne púte od 1732 – socha vyhlásená za milostivú)
Priemerný počet účastníkov: cca 20 000 veriacich, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie 50 000 pútnikov
Dátum konania púte: 15. september

Dôležité medzníky:
1927 – vyhlásenie Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska