Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Magazín

Raketoplán Atlantis je na poslednej ceste, putuje do múzea

Raketoplán Atlantis sa dnes vydal na svoju poslednú cestu. Na špeciálnom vozidle ho prevezú z haly v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride do 16 kilometrov vzdialeného múzea. Foto: TASR/AP Photo

Atlantis, ktorý absolvoval 33 misií na obežnej dráhe, ukončil vlaňajším záverečným letom 30-ročný program raketoplánov.

Washington/Mys Canaveral 2. novembra (TASR) - Raketoplán Atlantis sa dnes vydal na svoju poslednú cestu. Na špeciálnom vozidle ho prevezú z haly v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride do 16 kilometrov vzdialeného múzea.

Hoci ide o pomerne krátku vzdialenosť, prevoz raketoplánu bude trvať najmenej 12 hodín. Raketoplán totiž po ceste viackrát zastavia, okrem iného na ceremónii amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý podujatie vysielal v priamom prenose.

Kvôli prevozu raketoplánu dlhého 37 metrov a širokého 24 metrov museli dočasne odmontovať 120 stĺpov osvetlenia, 23 semaforov, 66 dopravných značiek a jedno silnoprúdové vedenie.

Atlantis, ktorý absolvoval 33 misií na obežnej dráhe, ukončil vlaňajším záverečným letom 30-ročný program raketoplánov. Je tretím a posledným prevádzkyschopným raketoplánom, ktorý umiestnia do múzea - konkrétne do súkromne prevádzkovaného návštevníckeho centra pri vesmírnom stredisku na Myse Canaveral, kde bude hviezdnou atrakciou novej výstavy. Stroj vážiaci takmer 70 ton plánujú zavesiť na strop haly. Výstavu by mali otvoriť v júli 2013.

Raketoplán Atlantis
Foto: TASR/AP Photo


Discovery je vystavený v múzeu pri Washingtone

Raketoplán Discovery je vystavený v múzeu v meste Chantilly pri Washingtone. Endeavour v októbri letecky previezli cez celé USA do Los Angeles na výstavu v Kalifornskom vedeckom centre.

Prototyp raketoplánu Enterprise, ktorý využili pri atmosférických testoch, nikdy však neletel do vesmíru, premiestnili z leteckého múzea vo Washingtone do námorného a leteckého múzea pri rieke Hudson v New Yorku, kde na ňom pri búrke Sandy tento pondelok vznikli menšie škody.