< sekcia Magazín

V Austrálii objavili 17.300-ročnú skalnú maľbu kengury

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Výtvarné dielo meria dva metre a bolo namaľované červeným okrom na strop skalného úkrytu.

Melbourne 24. februára (TASR) - Austrálski vedci objavili doteraz najstaršiu známu skalnú maľbu v krajine, 17.300-ročnú maľbu kengury. Výtvarné dielo meria dva metre a bolo namaľované červeným okrom na strop skalného úkrytu.

Lokalita nálezu sa nachádza v Západnej Austrálii v regióne Kimberley, známom skalnými maľbami pôvodných obyvateľov Austrálie, aborigénov. Výsledky štúdie boli v utorok publikované v mesačníku Nature Human Behaviour, informuje stanica BBC.

Vek tohto diela určili vedci z Melbournskej univerzity rádiouhlíkovým datovaním organických zvyškov v pravekých hlinených osích hniezdach, ktoré sa nachádzali na namaľovanej kengure i pod ňou.

Podľa vedcov ide o najstaršiu známu neporušenú maľbu na území Austrálie.

Sven Ouzman, spoluautor danej štúdie zo Západoaustrálskej univerzity (UWA) v Perthe, dodal, že objavená skalná maľba môže mať súvislosť s pravekým výtvarným umením aj v iných oblastiach Austrálie.

"Toto ikonické vyobrazenie kengury je vizuálne podobné skalným maľbám z ostrovov v juhovýchodnej Ázii, ktoré majú vyše 40.000 rokov, čo naznačuje kultúrne prepojenie, ako aj možnosť, že v Austrálii sa nachádzajú ešte aj staršie skalné maľby," uviedol.