Quantcast
< sekcia Magazín

V Južnom oceáne spozorovali obrovský výskyt rias

pobrežie Amundsenovho mora v Antarktíde v roku 2009 z paluby amerického výskumného ľadoborca Nathaniel B. Palmer. Foto: TASR/AP

Obrovský výskyt rias spustil aj potravinový reťazec, ktorý sa začína pancierovkou antarktickou a planktónom a pokračuje až k tuleňom a veľrybám.

Sydney 5. marca (TASR) - Sneh prifúkaný do Južného oceánu zo zamrznutej Antarktídy spôsobil povlak rias taký rozsiahly a taký jasnozelený, že ho je vidieť z vesmíru. Informovali o tom dnes austrálske médiá.

Povlak zachytený austrálskymi vedcami, ktorí monitorujú satelit NASA nachádzajúci sa 650 kilometrov nad Zemou, sa ťahá približne 100 kilometrov zo severu na juh a má šírku 200 kilometrov.

Sneh obsahuje maličké množstvá železa, ktoré podporuje nárast živín.

Glaciológ z Tasmánskej univerzity Mark Curran uviedol, že obrovský výskyt rias spustil aj potravinový reťazec, ktorý sa začína pancierovkou antarktickou a planktónom a pokračuje až k tuleňom a veľrybám.

Povlak, alebo takzvané kvitnutie rias, trvá zatiaľ dvadsať dní a postupne zmizne, dodal Curran pre austrálsku tlačovú agentúru AAP.

"Riasy odumrú, dostanú sa tam napríklad baktérie, ktoré sa budú materiálom živiť a ten nakoniec klesne na dno oceánu - klesne všetko, čo zvýši a čo nezožerú predátori nachádzajúci sa vyššie na potravinovom reťazci," vysvetlil glaciológ.

Výskumníci z Austrálskej antarktickej divízie na palube plavidla Aurora Australia dúfajú, že sa doplavia k ploche rias skôr, ako zmizne.

Loď vyplávala z tasmánskeho prístavu Hobart na austrálsku stanicu Mawson na Antarktíde a prepláva naprieč rozkvitnutými riasami.