< sekcia Magazín

V švédskom meste Eskilstuna treba mať na žobranie povolenie radnice

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Povolenie, ktoré vydáva radnica, platí tri mesiace a žiadateľ zaň zaplatí 250 švédskych korún (23 eur).

Štokholm 7. augusta (TASR) - Všetky osoby žobrajúce v uliciach švédskeho mesta Eskilstuna musia na to mať od 1. augusta úradné povolenie. Ako vysvetlila radnica, cieľom je identifikovať takto ľudí v núdzi. Informoval o tom v stredu spravodajský portál France Info.

Povolenie, ktoré vydáva radnica, platí tri mesiace a žiadateľ zaň zaplatí 250 švédskych korún (23 eur).

Radnica dostala doteraz osem žiadostí, ale žiadne povolenie zatiaľ nebolo vydané. France Info vysvetlil, že žiadosti musí ešte posúdiť polícia.

Podľa odhadov by o povolenie žobrať v uliciach mesta Eskilstuna mohlo mať záujem 30-50 ľudí, pričom väčšinou ide o Rumunky žobrajúce pre svojich "bosov". Žobranie bez povolenia je možné trestať pokutou.

Časť obyvateľov mesta toto nariadenie radnice kritizuje. Primátor Jimmy Jansson sa však bráni, že takto bude možné identifikovať ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi, a nájsť pre nich vhodné riešenie. Vysvetlil, že ľudia, ktorí žobrú v uliciach mesta, nemajú právo na pomoc zo švédskeho sociálneho systému. "Ak chceme poraziť chudobu, musíme robiť také kroky, ktoré týchto ľudí posunú správnym smerom".

Eskilstuna je mesto v švédskej provincii Södermanland. Žije tam okolo 60.000 obyvateľov. Je priemyselným i univerzitným mestom.