< sekcia Magazín

V Thajskej zoo náhle uhynula 19-ročná panda veľká, zapožičaná z Číny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Samec pandy veľkej menom Čchuang Čchuang v pondelok vo svojom výbehu v zoologickej záhrade v meste Čiang Maj krátko po kŕmení bambusovými listami nečakane skolaboval.

Bangkok 17. septembra (TASR) - Pracovníci zoologickej záhrady v severothajskom meste Čiang Maj si obliekli čierno-biele oblečenie a držali minútu ticha na pamiatku uhynutej obľúbenej pandy veľkej, ktorú mali dlhodobo zapožičanú z Číny, napísala v pondelok agentúra AP.

Devätnásťročný samec pandy veľkej menom Čchuang Čchuang v pondelok vo svojom výbehu v zoologickej záhrade v meste Čiang Maj krátko po kŕmení bambusovými listami nečakane skolaboval, uviedli predstavitelia zoo.

Podľa utorňajšieho vyhlásenia pracovníkov zoologickej záhrady nemal Čchuang Čchuang žiadne príznaky choroby alebo zranenia a iba nedávno absolvoval lekársku prehliadku.

Veterinári uvádzajú, že predpokladaná dĺžka života u pánd veľkých je 14-20 rokov, podľa agentúry AFP sa v zajatí môžu dožiť až 30 rokov.

Čchuang Čchuang spoločne so samičkou Lin Chuej pricestovali do zoologickej záhrady v thajskom meste Čiang Maj v roku 2003 na desaťročné zapožičanie od čínskej vlády. Ich zapožičanie neskôr predĺžili o ďalších desať rokov. Páru sa v máji 2009 po umelom oplodnení narodilo mláďa.