Quantcast
< sekcia Magazín

Turisti vo Veľkej Fatre si uctia pamiatku obetí hôr

Pamätné miesto vo Veľkej Fatre. Foto: TASR/Jozef Poliak

V tomto roku sa spomienkové stretnutie uskutoční v sobotu (25. 10.) o 11.00 h.

Veľká Fatra 24. októbra (TASR) – Od roku 1935 zahynulo vo Veľkej Fatre vyše 40 ľudí, k ich pamätníku na Krížnej každoročne smerujú turisti, aby si uctili pamiatku obetí hôr. V tomto roku sa spomienkové stretnutie uskutoční v sobotu (25. 10.) o 11.00 h.

Pamätník a kríž v Národnom parku Veľká Fatra postavili v auguste 2011 mŕtvym na pamiatku a živým na výstrahu. Turistom má pripomínať, aby nepodceňovali nástrahy hôr a zbytočne neriskovali. Pomníkom je skalné bralo na hrebeni Krížnej a jeho súčasťou je päť metrov vysoký kovový kríž. Na brale je pripevnená tabuľa s menami obetí, ktoré zahynuli vo Veľkej Fatre. Večný pokoj našli v dolinách, na štítoch, v stenách, na hrebeňoch. O život prišli pri lyžovaní, lavínach, turistike, zásahoch bleskom, či nešťastných pošmyknutiach, ale aj pri výkone povolania.

Pre symbolický cintorín obetí hôr si Klub seniorov Horskej služby na Slovensku vybral miesto, kde sa križujú turistické chodníky, kde je veľkofatranská magistrála a vidieť na všetky svetové strany. Od horského hotela Kráľova studňa je vzdialený 500 metrov, je v blízkosti mohyly padlých v II. svetovej vojne.