Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Magazín

Vo Francúzsku predávajú výber Mitterrandových ľúbostných listov

François Mitterrand Foto: TASR/Internet

Kniha je výberom 1218 listov, ktoré sa Pingeotová rozhodla zverejniť 20 rokov po Mitterrandovej smrti.

Paríž 13. októbra (TASR) - Do predaja vo Francúzsku sa dnes dostáva kniha nazvaná Listy Anne (1962-1995). Ide o súbor listov, ktoré svojej dlhoročnej milenke Anne Pingeotovej viac ako 30 rokov písal a posielal zosnulý francúzsky exprezident Francois Mitterrand.

Kniha je výberom 1218 listov, ktoré sa Pingeotová rozhodla zverejniť 20 rokov po Mitterrandovej smrti. Tieto ľúbostné listy sú podľa kritikov dôkazom o jeho literárnom talente, ale aj o veľkej láske a vášni, ktorú pociťoval k Pingeotovej.

Mitterrand sa s ňou zoznámil počas svojej návštevu u jej rodičov, keď mala 14 rokov. Znova sa stretli v roku 1962 a ich vzťah sa začal o rok neskôr - ona mala 20 rokov a bola slobodná, Mitterrand mal 47 rokov a bol ženatý. S manželkou Danielle, ktorá bola o osem rokov mladšia, mal Mitterrand dvoch synov a pôsobil vo vrcholnej politike.

Mileneckému páru sa v roku 1974 narodila dcéra Mazarine. Práve vďaka zverejneniu jej fotografií v týždenníku Paris Match sa francúzska verejnosť v roku 1994 dozvedela o Mitterrandovej tajnej láske. O dva roky neskôr, keď Mitterrand podľahol rakovine, sa na jeho pohrebe prvýkrát na verejnosti objavila aj Pingeotová.

Podľa spravodajského servera France Info Pingeotová akceptovala, že Mitterrand svoju rodinu neopustí - okrem iného aj kvôli svojej politickej kariére. V jednom z nepočetných rozhovorov, ktoré Pingeotová poskytla, vysvetlila, že keď sa Mitterrand rozhodol, svoje rozhodnutie už nikdy nemenil. Veľmi rýchlo pochopila aj to, že sa musí stať finančne nezávislou, preto študovala a stala sa konzervátorkou a kurátorkou umeleckých zbierok. Mala pritom veľký vplyv na Mitterrandove projekty v oblasti kultúry, ide napr. o výstavbu známej presklenej pyramídy pred múzeom v Louvri či rekonštrukciu mosta Alexandra III. v Paríži.

France Info napísal, že kým v Pingeotovej živote neboli žiadni iní muži, Mitterrand mal aj iné vzťahy. Pingeotovej túžbe mať s ním dieťa, dlho odolával.

V knihe, ktorá sa dnes dostáva do predaja, nie je žiadna z Pingeotovej odpovedí. Táto veľká láska Mitterrandovho života chce zostať aj naďalej v tieni, a to aj tak, že sa nebude zúčastňovať na žiadnej z prezentácií knihy, ktorú vydalo vydavateľstvo Gallimard.