Quantcast
< sekcia Magazín

Zomrel režisér Bob Rafelson, spolutvorca The Monkeys

Na archívnej snímke z roku 1981 režisér a producent Vo veku 89 rokov zomrel americký režisér a producent Bob Rafelson. Foto: TASR/AP

Rafelson takisto režíroval a scenáristicky sa spolupodieľal na filmoch Five Easy Pieces a The King of Marvin Gardens, v ktorých účinkoval americký herec Jack Nicholson.

Denver 25. júla (TASR) - Vo veku 89 rokov zomrel v sobotu americký režisér a producent Bob Rafelson. Patril medzi významné osobnosti obdobia nazývaného Nový Hollywood. TASR o tom informuje na základe pondelkovej správy agentúry AP.

Rafelson zomrel vo svojom dome v Aspene v americkom štáte Colorado v kruhu svojej rodiny, píše AP s odvolaním sa na vyjadrenia režisérovej manželky Gabrielle Taurekovej Rafelsonovej.

Tento režisér vytvoril v roku 1965 spolu s producentom Bertom Schneiderom skupinu The Monkees špeciálne pre rovnomenný situačný komediálny seriál, ktorý sa vysielal v rokoch 1966 až 1968. Dvojica producentov bola v roku 1967 za tento seriál ocenená cenou Emmy.

Rafelson takisto režíroval a scenáristicky sa spolupodieľal na filmoch Five Easy Pieces (1970) a The King of Marvin Gardens (1972), v ktorých účinkoval americký herec Jack Nicholson. Za snímku Five Easy Pieces získal Rafelson dve nominácie na Oscara za najlepší obraz a scenár, pripomína AP.