Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Magazín

Vo veku 89 rokov zomrela operná speváčka a režisérka Renata Scottová

Na archívnej snímke z 22. septembra 1981 taliansky tenorista Placido Domingo a talianska sopranistka Renata Scottová pózujú v šatni pred premiérou opery Vincenza Belliniho "Norma" v Metropolitnej opere v New Yorku. Foto: TASR/AP

Počas svojej dlhej a význačnej kariéry Scottová účinkovala na mnohých svetových operných scénach vrátane La Scaly v Miláne, Kráľovskej opery v Londýne a Metropolitnej opery v New Yorku.

Rím 16. augusta (TASR) - Vo veku 89 rokov zomrela vo svojom dome v New Yorku talianska sopranistka a operná režisérka Renata Scottová. Oznámil to v stredu Marco Russo, starosta mesta Savona, kde sa umelkyňa v roku 1934 narodila.

TASR správu prevzala z tlačovej agentúry ANSA.

"Odišla jedinečná speváčka, skvelá hudobníčka, umelkyňa a žena. Veľká osobnosť Savony - kultivovaná, veľkorysá, jednoduchá," uviedol Russo na sociálnych sieťach.

Scottová študovala v Miláne a v roku 1952 debutovala v savonskom Divadle Gabriella Chiabreru v hre "La traviata" od Giuseppeho Verdiho.

Počas svojej dlhej a význačnej kariéry účinkovala na mnohých svetových operných scénach vrátane La Scaly v Miláne, Kráľovskej opery v Londýne a Metropolitnej opery v New Yorku, kde v roku 1986 režírovala aj operu "Madama Butterfly" od Giacoma Pucciniho."Som zdrvený," povedal španielsky tenorista Plácido Domingo, ktorý Scottovú označil za "jednu z najväčších operných speváčok všetkých čias".

"Bola učiteľkou oddanou mladým talentom a pre mňa osobne jednou z najvernejších partneriek na javisku s viac ako stovkou spoločných vystúpení, ale predovšetkým veľmi drahou priateľkou," dodal 82-ročný Domingo.