< sekcia Magazín

Vtákom roka 2014 je bocian biely

Bocian biely Foto: TASR

V rámci kampane Vták roka sa pripravuje monitoring bocianov, ich jarných príletov, hniezdenia a počtu vychovaných mláďat.

Bratislava 21. januára (TASR) - Tvárou tohtoročnej kampane Vták roka sa stal bocian biely. Prílet prvých jedincov z afrických zimovísk sa očakáva o dva mesiace.

"V pozornosti budú bociany biele vo všetkých krajinách, kde hniezdia. V roku 2014 sa totiž dozvieme, koľko ich žije a hniezdi v celom areáli rozšírenia," informoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Prostredníctvom kampane ornitológovia upozorňujú na ohrozenie vtáčieho druhu, ktorý sa vyskytuje a žije v okolí ľudí. "Hlavnými príčinami ohrozenia bocianov sú najmä ľudské aktivity. Množstvo bocianov hynie v dôsledku zásahu elektrickým prúdom na stĺpoch smrti. Na bociany vplýva aj zmena využívania krajiny," povedal Gúgh.

V rámci kampane Vták roka sa pripravuje monitoring bocianov, ich jarných príletov, hniezdenia a počtu vychovaných mláďat. Ekovýchovný program Bocian má zase prizvať k ďalším aktivitám školskú mládež.

Okrem zapojenia sa do medzinárodného sčítania bocianov bielych sa bude realizovať aj ochrana bocianov a ich hniezd, monitoring migrácie prostredníctvom krúžkovania a sledovaním vysielačkami. "Zapojiť sa môže každý záujemca, ktorý sleduje hniezdo bociana bieleho vo svojom okolí. Na webovej stránke www.bociany.sk už viac ako 15 rokov zhromažďujeme údaje o príletoch a hniezdení bocianov z jednotlivých hniezd na Slovensku," priblížil Miroslav Fulín z Východoslovenského múzea v Košiciach.