< sekcia Magazín

ODIŠLI V ROKU 2019: Karel Gott, herec z Bladerunnera a Jacques Chirac

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Pozrite si, ktoré významné osobnosti zomreli v druhom polroku 2019.

Bratislava/Svet 31. decembra (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) prináša výberovú chronológiu úmrtí osobností vo svete v druhom polroku 2019.

2. POLROK


JÚL

5. júla - Vo veku 88 rokov zomrel český lekár, chirurg a zakladateľ detskej onkológie v Československu Josef Koutecký.

6. júla - Vo veku 88 rokov zomrel vplyvný brazílsky spevák a skladateľ Joao Gilberto, známy ako priekopník hudobného žánru bossa nova, ktorý získal celosvetovú popularitu v 60. rokoch 20. storočia.9. júla - Vo veku 81 rokov zomrel bývalý argentínsky prezident Fernando de la Rúa.
- Texaský miliardár Ross Perot, ktorý v 90. rokoch kandidoval za prezidenta Spojených štátov proti súperom z oboch hlavných politických strán, zomrel vo veku 89 rokov.

Ross Perot, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


- Vo veku 88 rokov zomrel americký herec Rip Torn, držiteľ ceny Emmy.

14. júla - Vo veku 89 rokov zomrel bývalý bangladéšsky vojenský diktátor Husajn Muhammad Eršad, ktorého v roku 1990 zbavili moci prodemokratické sily.

16. júla - Spevák a skladateľ Johnny Clegg z Juhoafrickej republiky (JAR), jeden z mála belošských umelcov, ktorí sa otvorene postavili proti vláde apartheidu, zomrel vo veku 66 rokov.

Johnny Clegg, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


17. júla - Vo veku 93 rokov zomrel taliansky spisovateľ Andrea Camilleri, ktorý vo svojich detektívnych románoch vytvoril postavu policajného komisára Salva Montalbana, známu aj vďaka televíznemu seriálu.

Andrea Camilleri, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


18. júla - Vo veku 72 rokov zomrel japonský diplomat a predseda Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano.

19. júla - Vo veku 96 rokov zomrel český veterán z druhej svetovej vojny a jeden z posledných českých pilotov, ktorí lietali v britskej RAF, Alois Dubec.

Alois Dubec.
Foto: TASR/Martin Baumann


- Argentínsky architekt César Pelli, ktorý navrhol dvojicu mrakodrapov Petronas Towers v Malajzii, zomrel vo veku 92 rokov.
- Vo veku 90 rokov zomrela Ágnes Hellerová, maďarská filozofka, za komunistického režimu disidentka a neskôr popredná kritička premiéra Viktora Orbána.
- Holandský filmový herec Rutger Hauer, známy napríklad z kultového filmu Blade Runner (1982), zomrel vo veku 75 rokov.

Rutger Hauer, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


20. júla - Taliansky prokurátor Francesco Saverio Borrelli, ktorý sa preslávil svojou dôležitou úlohou vo vyšetrovaní korupcie v talianskych politických kruhoch v 90. rokoch 20. storočia, zomrel vo veku 89 rokov.

Na archívnej snímke F.S. Borrelli (vpravo) hovorí so svojimi kolegami.
Foto: AP


22. júla - Vo veku 95 rokov zomrel Chris Kraft, inžinier a manažér Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý bol prvým letovým riaditeľom NASA a stál pri zrode vesmírnych programov Mercury, Gemini či Apollo.
- Vo veku 78 rokov zomrela nemecká spisovateľka Brigitte Kronauerová, ktorá v roku 2005 získala najvýznamnejšie nemecké literárne ocenenie, Cenu Georga Büchnera.
- Vo veku 81 rokov zomrel americký spevák a hudobník Art Neville, jeden z najuznávanejších interpretov žánru funk v USA.

25. júla - Vo veku 92 rokov zomrel tuniský prezident Bádží Káid Sabsí.

Na archívnej snímke prezident Tuniska Bádží Káid Sabsí.
Foto: TASR/AP


26. júla - Vo veku 82 rokov zomrel kubánsky kardinál Jaime Ortega, známy silným politickým vplyvom.

Jaime Ortega, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


27. júla - Americký fyzik John Robert Schrieffer, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, zomrel vo veku 88 rokov.

29. júla - Známy český herec a kaskadér Zdeněk Srstka zomrel v vo veku 83 rokov.30. júla - Bývalý hráč amerického futbalu Nick Buoniconti zomrel vo veku 78 rokov. Do histórie NFL sa zapísal ako kľúčová postava tímu Miami Dolphins, ktorý v rokoch 1971-73 vyhral Super Bowl.

31. júla - Vo veku 91 rokov zomrel významný americký divadelný režisér a producent Harold Prince.

AUGUST

3. augusta - Vo veku 85 rokov zomrel britský atlét Basil Heatley, strieborný medailista z OH 1964 v Tokiu a niekdajší držiteľ absolútne najrýchlejšieho času v maratóne.

4. augusta - Vo veku 93 rokov zomrel popredný predstaviteľ bývalého režimu Červených Kmérov v Kambodži Nuon Čea.

5. augusta - Vo veku 85 rokov zomrel český futbalista Josef Kadraba, strieborný medailista z MS 1962 v Čile v drese Československa.

Josef Kadraba, archívna snímka.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


- Vo veku 88 rokov zomrela americká spisovateľka Toni Morrisonová, laureátka Nobelovej ceny za literatúru.

8. júla - Vo veku 86 rokov zomrel francúzsky režisér, scenárista, herec a producent Jean-Pierre Mocky, ktorý počas svojej kariéry nakrútil alebo sa podieľal na vzniku asi 60 celovečerných filmov.

12. augusta - Vo veku 62 rokov zomrel bývalý argentínsky futbalový obranca José Luis Brown, majster sveta z Mexika 1986.

16. augusta - Vo veku 72 rokov zomrela holandská princezná Christina, sestra bývalej kráľovnej Beatrix.
- Vo veku 76 rokov zomrel päťnásobný víťaz cyklistických pretekov Grand Tour Felice Gimondi z Talianska.
- Vo veku 79 rokov zomrel americký herec Peter Fonda, ktorý sa preslávil filmom Bezstarostná jazda z roku 1969.

Peter Fonda, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


- Vo veku 79 rokov zomrel kubánsky boxer, dvojnásobný majster sveta vo welterovej váhe José "Mantequilla" Nápoles.

18. augusta - Vo veku 82 rokov zomrel český fotograf Karel Kuklík.

20. augusta - Známy český kardiochirurg Rudolf Kramář, ktorý sa ako jeden zo štyroch lekárov podieľal v roku 1984 na prvej transplantácii srdca vo vtedajšom Československu, zomrel vo veku 89 rokov.

23. augusta - Zomrel americký miliardár, priemyselník, filantrop a politický aktivista David Koch, jeden z najbohatších ľudí na svete a štedrý darca Republikánskej strany. Mal 79 rokov.

David Koch, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


25. augusta - Zomrel Ferdinand Piëch, vplyvná osobnosť nemeckého automobilového priemyslu, dlhoročný patriarcha koncernu Volkswagen AG a významný automobilový konštruktér. Mal 82 rokov.

Ferdinand Piëch, archívne foto.
Foto: TASR/AP


26. augusta - Vo veku 58 rokov zomrela Isabel Toledová, americká módna návrhárka kubánskeho pôvodu s avantgardným vkusom, ktorá navrhla niekoľko šiat pre Michelle Obamovú.
- Vo veku 91 rokov zomrel bývalý maďarský šachový veľmajster Pál Benkő.

30. augusta - Vo veku 78 rokov zomrel dvojnásobný víťaz najprestížnejšej súťaže v kulturistike Franco Columbu.

SEPTEMBER

3. septembra - Trojnásobný olympijský víťaz v biatlone Nór Halvard Hanevold zomrel vo veku 49 rokov.

Halvard Hanevold, archívne foto.
Foto: TASR/AP


- Vo veku 74 rokov zomrel uznávaný nemecký módny fotograf Peter Lindbergh, ktorý v 80. a 90. rokoch 20. storočia spolupracoval s topmodelkami Cindy Crawfordovou, Naomi Campbellovou, Kate Mossovou či Lindou Evangelistou.

Na archívnej snímke je nemecký fotograf a filmový režisér Peter Lindbergh v Düsseldorfe.
Foto: TASR/AP


- Americký skladateľ hudobných hitov LaShawn Daniels zomrel vo veku 41 rokov.

5. septembra - Vo veku 88 rokov zomrel český herec, grafik, maliar a scénograf Jaroslav Weigel, dlhoročný člen pražského Divadla Járy Cimrmana.- Vo veku 79 rokov zomrel mexický expresionistický maliar a sochár Francisco Toledo.
- Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý pred 30 rokmi na Námestí nebeského pokoja v Pekingu ako jeden zo štyroch fotografov urobil ikonickú fotografiu známu pod názvom Tank Man.

6. septembra - Vo veku 95 rokov zomrel dlhoročný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe.

Na archívnej snímke stúpenci zosnulého bývalého zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho držia jeho portréty počas štátneho pohrebu 14. septembra 2019 na futbalovom štadióne v Harare. Dlhoročný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe zomrel v piatok 6. septembra 2019 v Singapure vo veku 95 rokov.
Foto: TASR/AP


- Bývalý rugbyový reprezentant Juhoafrickej republiky Chester Williams zomrel vo veku 49 rokov. Bol jediným hráčom tmavej pleti, ktorý sa v roku 1995 podieľal na historickom triumfe JAR na majstrovstvách sveta na domácej pôde.

9. septembra - Vo veku 94 rokov zomrel jeden z najvplyvnejších fotografov a dokumentaristov 20. storočia Robert Frank.

10. septembra - Vo veku 68 rokov zomrel americký herec a spevák Jeff Fenholt, ktorý ako prvý hral hlavnú úlohu v broadwayskej produkcii muzikálu Jesus Christ Superstar.11. septembra - Zomrel bývalý indonézsky prezident Bacharuddin Jusuf Habibie, ktorý po zosadení diktátora Suharta umožnil demokratické reformy a referendum o nezávislosti Východného Timoru od Indonézie. Mal 83 rokov.
- Vo veku 70 rokov zomrel maďarský architekt, bývalý disident a filmový a divadelný scénograf László Rajk.

13. septembra - Vo veku 70 rokov zomrel americký rockový spevák Eddie Money.
- Vo veku 86 rokov zomrel uznávaný maďarský spisovateľ a disident György Konrád.
- Vo veku 93 rokov zomrel bývalý legendárny nemecký futbalový tréner Rudi Gutendorf.

15. septembra - Vo veku 75 rokov zomrel Ric Ocasek, frontman rockovej skupiny The Cars.19. septembra - Vo veku 96 rokov zomrel jeden z dvoch posledných žijúcich československých pilotov britského Kráľovského letectva (RAF) z druhej svetovej vojny Kurt Taussig.

21. septembra - Prvý nemecký kozmonaut Sigmund Jähn zomrel vo veku 82 rokov.

25. septembra - Rakúsky klasický klavirista, skladateľ a hudobný pedagóg Paul Badura-Skoda zomrel vo veku 91 rokov.
- Vo veku 85 rokov zomrel vynálezca hry pexeso Zdeněk Princ.

26. septembra - Bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac zomrel vo veku 86 rokov. Post hlavy štátu zastával v rokoch 1995-2007. V rokoch 1974-76 a 1986-88 bol premiérom a od roku 1977 do roku 1995 pôsobil vo funkcii starostu Paríža.

Na archívnej snímke bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac.
Foto: TASR/AP


27. septembra - Vo veku 85 rokov zomrel český režisér Jan Schmidt, jeden z predstaviteľov tzv. Novej vlny československej kinematografie 60. rokov minulého storočia.

28. septembra - Populárny mexický spevák José José zomrel vo veku 71 rokov.

30. septembra - Kornel Morawiecki, otec súčasného poľského premiéra Mateusza Morawieckeho, dlhoročný poľský politik a bývalý disident z čias socializmu, zomrel vo veku 78 rokov.
- Vo veku 74 rokov zomrela americká sopranistka Jessye Normanová, držiteľka piatich cien Grammy.

OKTÓBER

1. októbra - Vo veku 80 rokov zomrel český spevák Karel Gott, legenda českej a československej hudobnej scény.6. októbra - Vo veku 92 rokov zomrela česká divadelná a filmová herečka, signatárka Charty 77 Vlasta Chramostová.

Na archívnej snímke herečka Vlasta Chramostová.
Foto: Facebook


- Vo veku 80 rokov zomrel spoluzakladateľ britskej skupiny Cream Peter Edward "Ginger" Baker, ktorý sa stal prvým hviezdnym rockovým bubeníkom.

9. októbra - Najstarší víťaz Roland Garros v open ére Španiel Andrés Gimeno zomrel vo veku 82 rokov.

Na arch. sn. z augusta 1967 je španielsky tenista Andres Gimeno.
Foto: TASR/AP


11. októbra - Vo veku 85 rokov zomrel veterán sovietskej kozmonautiky Alexej Leonov, ktorý v roku 1965 ako prvý človek uskutočnil výstup do otvoreného kozmického priestoru.

Ruský kozmonaut ALEXEJ ARCHIPOVIČ LEONOV vystúpil v roku 1965 ako prvý človek do kozmického priestoru.
Foto: TASR/AP


12. októbra - Sara Daniusová, bývalá stála tajomníčka Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru, zomrela vo veku 57 rokov.

17. októbra - Kubánska tanečná legenda a choreografka Alicia Alonsová zomrela vo veku 98 rokov.

22. októbra - Sadako Ogataová, prvá a jediná žena, ktorá pôsobila vo funkcii vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR), zomrela vo veku 92 rokov.

28. októbra - Vo veku 78 rokov zomrela česká filmová, divadelná a dabingová herečka Jana Drbohlavová.30. októbra - Vo veku 83 rokov zomrel dlhoročný funkcionár a člen Siene slávy zámorskej hokejovej NHL Jim Gregory.

NOVEMBER

2. novembra - Vo veku 80 rokov zomrela francúzska herečka a speváčka Marie Laforetová, známa úlohami, ktoré stvárnila po boku Jeana-Paula Belmonda v snímkach ako Policajt alebo darebák (1979), Zdochlinári či Veselá Veľká noc (obe 1984).3. novembra - Vo veku 103 rokov zomrela francúzska odbojárka Yvette Lundyová, ktorá počas druhej svetovej vojny falšovaním dokladov pomáhala židom ujsť z okupovaného Francúzska a sama v roku 1944 skončila v koncentračnom tábore Ravensbrück.

4. novembra - Francúzsky olympijský víťaz v cyklistike Jacques Dupont zomrel vo veku 91 rokov.
- Renomovaný írsky televízny a rozhlasový moderátor Gay Byrne zomrel vo veku 85 rokov.

6. novembra - Vo veku 78 rokov zomrel bývalý český politik a posledný predseda československej federálnej vlády Jan Stráský.

Jan Stráský
Foto: zpravy.ihned.cz


7. novembra - Zomrel britský fotograf Robert Freeman, ktorý svojimi snímkami pomohol určiť imidž legendárnej rockovej skupiny Beatles a vytvoril obaly niekoľkých z jej najlepších albumov. Zomrel vo veku 82 rokov.

12. novembra - Vo veku 81 rokov zomrel srbský hudobný skladateľ Zoran Christič, autor hudby pre otvorenie XIV. zimných olympijských hier v Sarajeve v roku 1984.

13. novembra - Vo veku 83 rokov zomrel bývalý francúzsky cyklista Raymond Poulidor, ktorý v období rokov 1964-76 skončil celkovo trikrát druhý v celkovej klasifikácii Tour de France a päťkrát tretí. Aj preto mal prezývku "večne druhý".

Na archívnej snímke slovenský cyklista Peter Sagan s Ryamondom Poulidorom.
Foto: TASR/AP


14. novembra - Chorvátsky filmový producent Branko Lustig, dvojnásobný držiteľ Oscara, zomrel vo veku 87 rokov.

15. novembra - Vo veku 93 rokov zomrel český režisér a scenárista, ale aj odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorovej snímky Všichni dobří rodáci.16. novembra - Britský fotograf Terry O'Neill, ktorý získal renomé vďaka svojmu originálnemu zachyteniu osobností z oblasti kultúry a politiky, zomrel vo veku 81 rokov.

17. novembra - Vo veku 91 rokov zomrel rakúsky architekt a karikaturista Gustav Peichl.

26. novembra - Anglický televízny šéfkuchár Gary Rhodes, ktorý bol známy svojou vášňou pre britskú kuchyňu, zomrel vo veku 59 rokov.

NA archívnej snímke je anglický televízny šéfkuchár Gary Rhodes v Londýne. Rhodes, ktorý bol známy svojou vášňou pre britskú kuchyňu, zomrel v utorok 26. novembra 2019 vo veku 59 rokov. Zomrel v Dubaji, kde viedol dve svoje reštaurácie - Rhodes W1 a Rhodes Twenty10./span> Foto: TASR


29. novembra - Vo veku 101 rokov zomrel niekdajší japonský premiér Jasuhiro Nakasone, ktorý sa ako horlivý konzervatívec snažil o posilnenie vojenskej aliancie Japonska so Spojenými štátmi.

30. novembra - Vo veku 76 rokov zomrel svetoznámy lotyšský dirigent Mariss Jansons.

DECEMBER

1. decembra - Vo veku 58 rokov zomrel bývalý český reprezentant v športovej streľbe Petr Málek. Na OH 2000 v Sydney získal striebornú medailu.

6. decembra - Vo veku 97 rokov zomrela bulharská herečka Stojanka Mutafovová, označovaná za "kráľovnú komédii", ktorá patrila k najstarším aktívnym herečkám na svete.

7. decembra - Bývalý anglický futbalový tréner Ron Saunders zomrel vo veku 87 rokov. Najväčší úspech v kariére dosiahol v roku 1981, keď doviedol Aston Villu k jej prvému titulu v najvyššej anglickej súťaži.

9. decembra - Vo veku 61 rokov zomrela speváčka populárneho švédskeho dua Roxette a hudobná skladateľka Marie Fredrikssonová. Dlhé roky bojovala s rakovinou.10. decembra - Vo veku 83 rokov zomrel bývalý dlhoročný primátor Moskvy Jurij Lužkov. Hlavné mesto Ruska riadil 18 rokov, od 6. juna 1992 do 28. septembra 2010.

14. decembra - Vo veku 50 rokov zomrel jeden z najlepších hráčov v histórii bieloruského hokeja Vladimir Cyplakov. V minulosti pôsobil šesť sezón v zámorskej NHL - v kluboch Los Angeles Kings a Buffalo Sabres. V národnom drese sa zúčastnil na dvoch zimných olympijských hrách (1998 a 2002).
- Vo veku 80 rokov zomrel niekdajší bežec na stredné trate Peter Snell, bývalý držíteľ niekoľkých svetových rekordov a športovec storočia na Novom Zélande.
- Vo veku 79 rokov zomrela francúzska herečka Anna Karina, ktorá sa stala symbolom francúzskej Novej vlny v kinematografii a bola múzou režiséra Jeana-Luca Godarda.