Quantcast
< sekcia Magazín

Výskumníci zhotovili prvú úplnú mapu miesta stroskotania Titanicu

vrak britského luxusného parníka Titanic leží na morskom dne v Atlantickom oceáne, približne 400 míľ juhovýchodne od Newfoundlandu. Foto: TASR/AP

Doterajšie mapy miesta stroskotanie boli podľa odborníkov neúplné a pre výskumné účely nedostatočné.

South Portland 9. marca (TASR) - Americkí výskumníci za pomoci sonarov a robotov vytvorili prvú komplexnú mapu miesta, kde v roku 1912 stroskotal Titanic.

Mapa zachytáva úsek dna Atlantického oceánu s rozmermi päť krát osem kilometrov, na ktorom sú rozptýlené trosky a predmety z lode. Vedci dúfajú, že získané poznatky po takmer 100 rokoch pomôžu presnejšie objasniť okolnosti tragédie.

Podľa stôp na dne oceánu sa im napríklad už podarilo zistiť, že zadná časť lode počas potápania rotovala a neklesala priamo dolu. Doterajšie mapy miesta stroskotanie boli podľa odborníkov neúplné a pre výskumné účely nedostatočné.Nové komplexné zmapovanie vykonali v roku 2010 členovia expedície, ktorú zorganizovala korporácia RMS Titanic, vlastniaca výhradné práva na vrak, v spolupráci s dvoma americkými vedeckými inštitútmi zo štátov Massachusetts a Kalifornia.

Využili pritom presné údaje zo sonarov a viac ako 130.000 fotografií z podmorských robotov. Dokumentárny film o práce expedície odvysiela televízia History channel 15. apríla, na 100. výročie potopenia, pri ktorom zahynulo 1517 z približne 2200 cestujúcich a členov posádky Titanicu.


Cameron sa chce hlbšie ponoriť
James Cameron
Foto: TASR/AP


Hollywoodsky režisér James Cameron sa už mnohokrát ponoril do štvorkilometrovej hĺbky k vraku Titanicu, teraz však plánuje ponor do takmer trojnásobne väčšej hlbočiny.

Tvorca filmových hitov Avatar a Titanic vo štvrtok oznámil, že ešte tento mesiac plánuje ponor do najhlbšieho miesta na Zemi, 11-kilometrovej Mariánskej priekopy, ktorá sa nachádza v Tichom oceáne 320 kilometrov juhozápadne od ostrova Guam.

Výprava bude najhlbším sólovým ponorom, čím Cameron prekoná vlastný rekord, ktorý vytvoril tento týždeň, keď sa pri pobreží Papuy - Novej Guiney v ponorke Deepsea Challenger ponoril do hĺbky osem kilometrov.

Cameron bude prvou osobou, ktorá sa vydá na dno Mariánskej priekopy od roku 1960, keď sa tam ako prví v rámci expedície amerického námorníctva dostali Don Walsch a Jacques Piccard v batyskafe Trieste.