< sekcia Magazín

Základná výbava lyžiara

Ilustračná snímka Foto: TASR/Erika Ďurčová

Základná výbava lyžiara alebo na čo nezabudnúť, keď sa chystáte na svah.

Bratislava 25. novembra (OTS) - Zimná lyžiarska sezóna už klope na dvere, príprava je preto viac než dôležitá. Ak sa chystáte tento rok vyraziť na svah po prvý krát, mali by ste si skontrolovať, či vám nechýba nič z toho, čo budete potrebovať. Prečítajte si náš článok a základnú lyžiarsku výbavu budete mať nachystanú!

Vyberte si lyže
Začnite tým najdôležitejším a vyberte si nové lyže. Pri ich kúpe berte ohľad na vaše lyžiarske schopnosti a výšku vašej postavy. Od týchto dvoch skutočností sa bude odvíjať šírka a dĺžka lyží.
Lyže by mali byť niekoľko centimetrov kratšie alebo rovnakej dĺžky, ako je vaša výška. Ak kupujete lyže pre deti, ktoré sa idú lyžovať po prvý krát, vhodnejšia je kratšia dĺžka. Mali by siahať maximálne po bradu dieťaťa. Vďaka menšej dĺžke sa budú lyže dieťaťu ľahšie ovládať.
Čo sa šírky týka - platí, že pre začiatočníkov sú vhodnejšie širšie lyže, pretože na väčšej šírke je jednoduchšie udržať rovnováhu. Pokročilí lyžiari si môžu vybrať niečo užšie.

K lyžiam patria lyžiarky
K základnej výbave každého lyžiara patria aj lyžiarky. Ak kupujete lyžiarky pre deti, vyberajte modely z mäkšieho materiálu. O tuhosti materiálu vás informuje flex index, ktorý nájdete v popise tovaru. Pre dospelých môžete kúpiť lyžiarky z tuhších materiálov.
Závisí pri tom však aj na vašich lyžiarskych skúsenostiach a váhe. Pre vyššiu váhovú kategóriu je lepšie vybrať lyžiarky z tuhšieho materiálu. Aby ste sa na lyžiach cítili pohodlne, pri kúpe je dôležitá aj veľkosť lyžiarok.

Lyžiarske palice
Poslednou ale nemenej dôležitou súčasťou základnej výbavy každého lyžiara sú lyžiarske palice. Pomáhajú udržiavať každému lyžiarovi stabilitu a rytmus pohybu. Pri ich kúpe je dôležité určiť správnu dĺžku.
Môžete tak urobiť jednoduchým výpočtom: výšku vašej postavy vynásobíte číslom 0,7. Výsledok je optimálna dĺžka lyžiarskych palíc. Ak budete lyžiarske palice kupovať v kamennom obchode, počítanie môžete pokojne vynechať. Palicu otočte naopak a uchopte ju tesne pod krúžkom. Pri správnej dĺžke bude vaše predlaktie rovnobežné so zemou.