Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Magazín

Zbierka Dni nezábudiek upozorňuje na témy duševného zdravia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Obnovená Linka dôvery Nezábudka za tri mesiace prevádzky prijala 986 hovorov od ľudí v núdzi.

Bratislava 2. októbra (TASR) - V slovenských mestách v stredu začala celonárodná zbierka Dni nezábudiek 2019, ktorá má upozorniť na dôležitosť stigmatizovaných tém duševného zdravia.

Liga za duševné zdravie (LDZ) SR jej vyhlásením pravidelne nadväzuje na Svetový deň duševného zdravia, ktorý pripadá na 10. októbra. Slovákom tento rok kladie na prvý pohľad banálnu otázku: „Ako sa máš?“ Podľa predstaviteľov LDZ však človeku často stačí, ak sa niekto zaujíma o to, ako sa cíti. Otázka v tohtoročnej kampani sa preto snaží upozorniť ľudí na dôležitosť rozhovoru a aktívneho počúvania druhých. Kampaň, ktorej súčasťou je zbierka Dni nezábudiek, sa týka tých, ktorí sa potrebujú vyrozprávať, aj tých, ktorí sa potrebujú pýtať.

Obnovená Linka dôvery Nezábudka za tri mesiace prevádzky prijala 986 hovorov od ľudí v núdzi. „Z nich sa 108 týkalo rodinnej problematiky a 98 partnerskej a manželskej problematiky. Odborníci na Linke dôvery Nezábudka vykonali 149 rozhovorov na tému depresívnych stavov, 43 sa zaoberalo závislosťou a 28 sa týkalo problematiky samovrážd,” hovorí riaditeľ LDZ Martin Knut. „Je zreteľné, že ľudia sa potrebujú rozprávať a potrebujú, aby ich niekto vypočul. V lige preto apelujeme: pýtajme sa, ako sa máme a najmä počúvajme odpovede. Môžeme tak zachrániť mnohé životy,” vyzýva.

„Štatisticky jeden zo štyroch ľudí prekoná duševnú chorobu. Ľudia sa k duševným chorobám nehlásia a rodina sa hanbí za duševne chorého,” hovorí psychiater Peter Breier. Mnoho ľudí sa tak stále radšej zverí cudzej osobe, pri ktorej majú pocit, že ich nebude súdiť, prípadne môže byť situácia taká akútna, že blízky nevie ohrozenému pomôcť. Linka dôvery Nezábudka je anonymná a bezplatná. Funguje nepretržite za asistencie vyškolených odborníkov. Peniaze zo zbierky Dni nezábudiek budú použité na jej ďalšiu prevádzku a skvalitnenie. Časť z týchto prostriedkov sa vráti späť do regiónov, kde budú použité na komunitné aktivity členských združení LDZ.