< sekcia Magazín

Zverejnili mená laureátov Goncourtovej a Renaudotovej ceny 2018

Na snímke laureát prestížnej literárnej ceny Prix Goncourt 2018, francúzsky spisovateľ Nicolas Mathieu pózuje fotografom v Paríži 7. novembra 2018. Foto: TASR/AP

Goncourtovu cenu udeľujú od roku 1903 vybranému dielu modernej francúzskej prózy, vyznačujúcemu sa originalitou obsahu a formy.

Paríž 7. novembra (TASR) - Laureátom renomovaného francúzskeho literárneho ocenenia - Goncourtovej ceny - sa v tomto roku stal Nicolas Mathieu (40) za román o hľadaní samého seba pod názvom Leurs enfants apres eux Leurs enfants aprčs eux. S odvolaním sa na informáciu príslušnej poroty z Paríža o tom v stredu informovali svetové tlačové agentúry.

Rodák z Épinalu dostal prestížne ocenenie dotované iba symbolickou sumou desiatich eur, ktoré však obvykle výrazne zvyšuje pozornosť čitateľov a zvyšuje tak predajnosť diela, za svoj druhý román. Už ten prvý - Aux animaux la guerre z roku 2014 - mu vyniesol viacero cien.

Goncourtovu cenu udeľujú od roku 1903 vybranému dielu modernej francúzskej prózy, vyznačujúcemu sa originalitou obsahu a formy. Medzi najznámejších laureátov Prix Goncourt, ceny, ktorá nesie meno bratov Edmonda Huota de Goncourt (1822-96) a Jula Huota de Goncourt (1830-70), patria Henri Barbusse, Georges Duhamel, Marcel Proust, André Malraux, Henri Troyat, Maurice Druon, Robert Merle, Simone de Beauvoir, Romain Gary, Patrick Modiano, Marguerite Durasová či Jonathan Littell.

Vo francúzskej metropole sa súčasne rozhodlo aj o nositeľke ďalšej renomovanej literárnej ceny - Prix Renaudot -, ktorou sa v tomto roku stala Valérie Manteauová (33) za druhé literárne dielo kariéry Le Sillon, ktoré napísala o tureckom novinárovi arménskeho pôvodu Hrantovi Dinkovi zavraždenom v januári 2007 na ulici v Istanbule.

Táto cena udeľovaná od roku 1926 pripomína Théophrasta Renaudota (1586-1653), ktorý v roku 1631 založil prvé francúzske noviny. Medzi jej najznámejších laureátov z dlhého zoznamu ocenených patria Marcel Aymé, Louis Aragon, Michel Butor, George Perec, Irene Némirovsky či Yasmina Reza.

Mimochodom, ten istý autor nesmie dostať súčasne obe tieto trofeje.