M.R.Štefánik

Na Bradle vybudujú infobod v celkovej sume takmer 240.000 eur

Podľa projektu bude objekt infobodu plniť v rámci areálu mohyly úlohu zázemia na úrovni zodpovedajúcej významu pamätníka.

M. Lajčák ocenil prácu riaditeľov slovenských inštitútov v zahraničí

Slovenské inštitúty v zahraničí sa nachádzajú v Berlíne, Budapešti, Moskve, Paríži, Prahe, Ríme, Varšave a vo Viedni. V oblasti kultúry je hlavným partnerom Ministerstvo kultúry SR.

Výstava Bonjour Monsieur Stefanik približuje matrice nájdené na Tahiti

Ako uviedol kurátor výstavy Miro Procházka zo Šarišskej galérie v Prešove, deväť Gauguinových novotlačí sa podarilo Šarišskej galérii získať kúpou v roku 1967.

Témou 15. ročníka literárnej súťaže rezortu obrany je M. R. Štefánik

Žáner súťažných príspevkov je ľubovoľný, je však potrebné dodržať rozsah 400 až 500 slov, formát dokumentu a uviesť požadované údaje spolu so súhlasom na ich spracovanie.

Štefánikov príbeh vyrozpráva dobrodružný trikový film Cesta do nemožna

Cesta do nemožna sa odohráva naprieč kontinentmi, paradoxne však štáb za lokáciami nikde necestoval, všetky scény sa nakrúcali v štúdiu pred zeleným pozadím a s minimom rekvizít.

Pri Paríži začali s realizáciou Pamätnej izby M. R. Štefánika

Otvorenie prízemia s dočasnou výstavou v reprezentačnej sále Urania (ochrankyňa hvezdárov) bude zároveň začiatkom projektu prvej stálej expozície venovanej M. R. Štefánikovi za hranicami Slovenska.

Výstava Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia

Výstavný projekt vznikol pri príležitosti 100. výročia začlenenia územia Slovenska do štátu, v ktorom sa Slováci prvýkrát angažovali v pozícii štátotvorného národa.

Vláda zasadne pri príležitosti ukončenia Roku M. R. Štefánika

Pred rokovaním sa predseda parlamentu SR Andrej Danko, premiér Peter Pellegrini a ministri zúčastnia na slávnostnom nástupe príslušníkov Ozbrojených síl SR pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl SR.

K soche M. R. Štefánika v Trnave by mal pribudnúť pomník 1. ČSR

Ide o čierny kamenný podstavec zhruba meter vysoký, na ktorom je vygravírovaná mapa pôvodnej ČSR, vrátane Zakarpatskej Ukrajiny, uviedol vedúci odboru kultúry a športu TTSK Peter Kadlic.

Slovenská filharmónia uvádza mimoriadny koncert k Roku M. R. Štefánika

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) a sólisti vystúpia pod taktovkou slovenského dirigenta Olivera Dohnányiho.

Štefánik: Výstavu na Bratislavskom hrade plánujú otvoriť v októbri

Komplexný výstavný a expozičný projekt dokumentujúci život diplomata, politika, vojaka i vedca je súčasťou spomienkových aktivít v rámci Roka M. R. Štefánika.

Pred sto rokmi vojaci obsadili Petržalku a A. Hlinka odišiel do Paríža

Pozrite sa s nami na to, čo sa stalo pred sto rokmi.

Medzinárodné letecké dni SIAF odvysiela RTVS v nedeľu na Jednotke

Tohtoročné podujatie je venované dvom významným udalostiam - 100. výročiu úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika a 75. výročiu Slovenského národného povstania.

Štefánik bude mať bustu v Spojených štátoch

Hoci Štefánik pôsobil najmä v Európe - v Taliansku, vo Francúzsku a v Rusku -, významné rokovania absolvoval aj v Spojených štátoch.

Z. Čaputová položila veniec pri pamätníku M. R. Štefánika v Paríži

Prezidentka SR vyzdvihla Štefánikov odkaz aj pri stredajšom stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Elyzejskom paláci.,aktualizované 

Kopanice v kroji predstavili v rodisku M. R. Štefánika kultúru regiónu

V Múzeu M. R. Štefánika sa uskutočnili scénické prehliadky s postavami z jeho života. Špeciálnou sekciou bol fotokútik s malou požičovňou kompletných krojov.

V Košariskách bude podujatie k výročiu narodenia Štefánika

Program sa začne o 9:30 h slávnostnými bohoslužbami v miestnom evanjelickom kostole a bude pokračovať pri Štefánikovom rodnom dome.

V Partizánskom pribudli makety Mohyly na Bradle a Bratislavského hradu

Autorom miniatúr, ktoré sú zhotovené v mierke 1:50, je umelec Otakar Ruček.

V Thurzovom dome v Banskej Bystrici sa vydajú po stopách Štefánika

Na prednáške bude spolu s návštevníkmi hľadať odpoveď na otázku, ako sa zo Štefánika stal národný hrdina.

OBRAZOM: V Ríme si uctili Štefánika a mužov, ktorí pomohli vzniku ČSR

Teraz. sk vám prináša fotografie zo spomienkového dňa na veľkého hrdinu slovenskej histórie M. R. Štefánika.