< sekcia MS v hokeji 2022

USA zvíťazili nad Nórskom, USA vo štvrťfinále so Švajčiarmi

Americký hokejista Ryan Hartman (vpravo) strieľa gól v zápase základnej B-skupiny USA - Nórsko na 85. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Tampere v utorok 25. mája 2022. Foto: TASR/AP

Američania mali už pred zápasom istotu postupu do štvrťfinále, no záverečný duel v skupine nevypustili a od začiatku boli na ľade aktívnejší.

Helsinki 24. mája (TASR) - Hokejisti USA zvíťazili vo svojom záverečnom skupinovom zápase na MS vo Fínsku nad Nórskom 4:2. Do štvrťfinále postúpili zo štvrtého miesta "béčka" a čaká ich víťaz A-skupiny Švajčiarsko. Nóri skončili s piatimi bodmi na predposlednom siedmom mieste.

B-skupina /Tampere/:

USA - Nórsko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 4. Hartman (Galchenyuk, Lafferty), 8. Boldy (Galchenyuk), 29. Meyers (Hughes, Kuhlman), 60. Farrell - 23. Martinsen (Haga, Röymark), 42. Rokseth (Jakobsson, Trettenes). Rozhodovali: Ingram, Lawrence - Chaput (všetci Kan.), SYNEK (SR), vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 5435 divákov.

USA: Swayman (21. Mann)- S. Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Hughes - Boldy, Hartman, Galchenyuk - Gaudette, Tynan, Bellows - Kuhlman, Meyers, Farrell - Hayden, Lafferty, Watson - Barber, Lettieri

Nórsko: Haukeland - Lilleberg, Johannesen, Nörstebö, Krogdahl, Rokseth, Kaasastul, Klavestad - Fladeby, M. Olimb, K. A. Olimb - Martinsen, Röymark, Haga - Jakobsson, Trettenes, Hoff - Rönnild, Brekke, Salsten - Geheb

Američania mali už pred zápasom istotu postupu do štvrťfinále, no záverečný duel v skupine nevypustili a od začiatku boli na ľade aktívnejší. Základ víťazstva položili v úvodnej desaťminútovke, keď sa presadili z dorážky Hartman a strelou z ľavého kruhu Boldy - 2:0. Aj Nóri si vypracovali niekoľko šancí, ale nedotiahli ich do konca. Američania po prvej prestávke vystriedali brankára a Swaymana nahradil Mann. Ten inkasoval už po troch minútach, keď sa dostal do samostatného úniku Martinsen. V ďalších minútach mali opäť viac z hry zámorskí hráči, gól Lettieriho neplatil, keďže puk tečoval do siete rozhodca, no v 29. minúte už zvýšil na 3:1 Meyers po peknej kombinácii s Hughesom a Kuhlmanom. Nóri zdramatizovali duel hneď po druhej prestávke z hokejky Roksetha. V tretej tretine ubudlo šancí a ani jedno mužstvo sa nevrhalo bezhlavo do útoku. Američania si v závere zahrali presilovku a Schmidt a Gaudette opečiatkovali žŕdky. Nóri v závere odvolali Haukelanda, no Farrell upravil cez celé klzisko do prázdnej bránky na 4:2.

Americký hokejista Vinni Lettieri (vľavo) a Nór Magnus Brekke bojujú v zápase základnej B-skupiny USA - Nórsko na 85. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Tampere v utorok 24. mája 2022.

Hlasy po zápase /IIHF/:

Adam Gaudette, útočník USA: "Pred vyraďovacou fázou sa cítime dobre, naša hra začína vyzerať tak, ako chceme. Nie vždy je to o súperovi, sústredíme sa na seba. V bránke máme kotvu Swaymana, naši obrancovia hrajú výborne a útočníci robia správne veci, takže sme v dobrej pozícii."
Martin Rönnild, útočník Nórska: "Nezačali sme dobre, myslím si, že sme mali držať viac puk pred ich bránkou a byť efektívnejší. No som hrdý, myslím si, že sme sa počas turnaja zlepšovali a tento zápas sme zakončili dobre."