< sekcia MS v hokeji 2022

Lotyšsko zdolalo Rakúšanov až v nájazdoch, dva góly Balcersa

Na snímke pravo obranca Lotyšska Kristaps Zile a hráč Rakúska Paul Huber v zápase základnej B-skupiny 85. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Lotyšsko - Rakúsko vo fínskom Tampere 20. mája 2022. Foto: TASR/AP

V nájazdoch rozhodol Roberts Bukarts.

Tampere 20. mája (TASR) - Hokejisti Lotyšska dosiahli na prebiehajúcich MS svoje druhé víťazstvo. V piatkovom dueli B-skupiny v Tampere zdolali Rakúsko 4:3 po predĺžení a nájazdoch. Dvoma gólmi sa prezentoval Rudolfs Balcers, v nájazdoch rozhodol Roberts Bukarts. Lotyšsko poskočilo v tabuľke priebežne na 5. priečku s piatimi bodmi, Rakúsko má štyri a je siedme.

Lotyšov najbližšie čaká súboj s Veľkou Britániou v nedeľu o 15.20 SELČ, Rakúsko nastúpi v sobotu v rovnakom čase proti domácemu Fínsku.

B-skupina (Tampere):

Lotyšsko - Rakúsko 4:3 pp a sn (0:0, 3:2, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 26. Balcers (Jaks, Abols), 30. Ri. Bukarts (Čukste, Dzierkals), 36. Balcers (Ri. Bukarts, Sotnieks), rozh. nájazd Ro. Bukarts - 22. Nissner (Raffl, Schneider), 32. Heinrich (Schneider, Haudum), 47. Raffl (Zündel, Nissner). Rozhodcovia: Nord (Švéd.), Štolc (Švajč.) – Chaput (Kam.), SYNEK (SR), vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 8516 divákov.

Lotyšsko: Šilovs – Jaks, Zile, Kulda, Rubins, Čukste, Sotnieks, Mamčics – Abols, Balcers, Keninš – Ri. Bukarts, Dzierkals, Džerinš – Jelisejevs, Ro. Bukarts, Batna – Krastenbergs, Marenis, Smirnovs – Veinberg
Rakúsko: Starkbaum – Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich, Wolf, Kirchschläger, Hackl, Brunner – Ganahl, Haudum, Kasper – Schneider, Raffl, Nissner – Lebler, Wukowits, Huber – Achermann, Schwinger, Feldner

Obaja brankári si v prvej tretine udržali čisté konto. O niečo viac práce mal síce Lotyš Šilovs, no v najväčšej príležitosti úvodnej časti sa ocitol jeho spoluhráč Balcers - v 12. minúte po úniku pri vlastnom oslabení však Starkbauma neprestrelil. Diváci sa dočkali gólov až po prestávke, po 70 sekundách poslal Rakúsko do náskoku Nissner. Lotyši odpovedali dvoma gólmi, pred polovicou strenutia otočili skóre Balcers a Rihards Bukarts. Heinrich síce potom v presilovke o dvoch hráčov vyrovnal na 2:2, no Lotyši po dvoch tretinách viedli zásluhou druhého zásahu Balcersa v zápase po prečíslení svojho tímu. Rakúšania však v tretej tretine dominovali, vyhrali ju na strely 15:3 a predĺženie im zabezpečil gól Raffla v 47. minúte. V predĺžení gól nepadol, o triumfe Lotyšska rozhodli v nájazdoch Jelisejevs a Roberts Bukarts.
Na snímke vľavo hráč Lotyšska Janis Jaks a hráč Rakúska Lukas Haudum v zápase základnej B-skupiny 85. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Lotyšsko - Rakúsko vo fínskom Tampere 20. mája 2022.

Tabuľka B-skupiny:

Hlasy po zápase /zdroj: APA, IIHF/:

Roberts Bukarts, útočník Lotyšska: "Sú to pre nás mimoriadne dôležité dva body. Pozeráme sa stále iba dopredu a ešte lepší výkon chceme podať najbližšie proti Británii."

Roger Bader, tréner Rakúska: "Odohrali sme dnes skvelý zápas. Nepamätám si, kedy naposledy sme hrali proti Lotyšsku takto dobre. V záverečnej tretine sme ich neustále tlačili a mali sme to rozhodnúť už v riadnom čase. Bod berieme, ale zaslúžili sme si vyhrať."

1. Fínsko 5 4 0 1 0 19:5 13
2. Švédsko 4 3 1 0 0 17:6 11
3. USA 4 2 1 0 1 11:7 8
4. Česko 4 2 0 1 1 14:9 7