< sekcia MS v hokeji 2023

Fínsko porazilo Dánsko 7:1 v A-skupine

Hráči Fínska oslavujú víťazstvo v zápase skupiny A medzi Fínskom a Dánskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji vo fínskom Tampere v utorok 23. mája 2023. Foto: TASR/AP

Dáni mali už pred zápasom istotu nepostupového piateho miesta v skupine.

Tampere 23. mája (TASR) - Fínski hokejisti deklasovali v záverečnom zápase A-skupiny MS Dánsko 7:1. Domáci v Tampere nedali súperovi šancu, už po 1. tretine viedli 3:0. V severskom súboji prestrieľali Dánov 47:14.

Už pred stretnutím bolo isté, že Fíni obsadia v tabuľke tretie miesto a vo štvrťfinále ich čaká druhý tím "béčka" Kanada. Dáni mali už pred zápasom istotu nepostupového piateho miesta v skupine.

A-skupina:

Fínsko - Dánsko 7:1 (3:0, 3:0, 1:1)

Góly: 3. Anttila (Matinpalo, Björninen), 4. Ohtamaa (Rantanen, Manninen), 19. Pokka (Seppälä, Kakko), 23. Björninen (Pesonen, Seppälä), 36. Lammikko (Seppälä), 39. Kapanen (Kakko, Suomela), 43. Matinpalo (Björninen, Oksanen) – 43. Ehlers (Krogsgaard, Gammelgaard). Rozhodovali: Holm (Švéd.), Sewell (V.Brit.) - Briganti (USA), Constantineau (Fr.), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 11.491 divákov.

Fínsko: Larmi – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen, Manninen, Hartikainen – Kapanen, Suomela, Kakko – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila, Björninen, Oksanen

Dánsko: Sörensen – Lassen, M. Lauridsen, Koch, Jensen Aabo, Gammelgaard, Krogsgaard, M. Jensen – N. Jensen, Russell, Ehlers – Bödker, Mölgaard, Storm – Asperud, Poulsen, Bau – Andersen, Olesen, Aagaard – Scheel

Hoci v stretnutí už o nič významné nešlo, domáci Fíni hrali naplno a so súperom nemali žiadne zľutovanie. Do zápasu vstúpili zostra a už v 4. minúte viedli 2:0. Potom hru rozkúskovali vylúčenia a tímy trochu vyšli z tempa. Domáci nevyužili tri presilovky za sebou, napriek tomu išli do prestávky za trojgólového náskoku, keď delovku Seppäläho tečoval pred bránkou Pokka. Dáni nedokázali zabrzdiť rozbehnutého favorita, ktorý si robil v útočnom pásme chvíľami, čo sa mu zachcelo. Lamikko skóroval dokonca vo vlastnom oslabení, poltucet zavŕšil na konci druhej tretiny Kapanen, ktorý blafákom "vykúpal" Sörensena. Dáni dokázali v treťom dejstve už len skorigovať výsledok, čestný úspech zaznamenal Ehlers.

hlasy aktérov (leijonat.fi, iihf.com):

Joel Armia, útočník Fínska: "Som spokojný s tým, ako sme dnes hrali ako tím. Naším cieľom bolo zakončiť skupinu víťazstvom a odniesť si z tohto zápasu nejaké pozitíva. Naši strelci odohrali vydarený zápas a som si istý, že toto víťazstvo nám dodá veľa sebavedomia do nadchádzajúcich zápasov."

Nikolaj Ehlers, autor gólu Dánska: "Nevstúpili sme do zápasu tak, ako sme si predstavovali. Mali by sme byť všetci nadšení, že hráme pred takou kulisou vo Fínsku, to by nám malo dodať energiu. Myslím si, že v niektorých pasážach sme hrali celkom obstojne, ale celkovo sme dnes urobili príliš veľa chýb. Tento fínsky tím je dostatočne dobrý na to, aby ich potrestal."