Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia MS vo futbale 2022

Blatter označil voľbu Kataru za chybu, zariadil to vraj Platini

Na archívnej snímke z 24. januára 2010 zľava bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter, ruský minister športu a prezident ruského futbalového zväzu z rokov 2005 až 2009 Vitalij Mutko a niekdajší šéf Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini pózujú v Moskve. Blatter a Platini sa 8. júna 2022 postavia pred súd vo Švajčiarsku. Obžalovaní sú z podvodu a ďalších trestných činov. Termín stanovil v utorok 12. apríla 2022 federálny súd v Bellinzone, súdny proces by mal trvať do 22. júna. Foto: TASR/AP

Blížiace sa majstrovstvá sveta (20. novembra-18. decembra) sa konajú prvýkrát v závere kalendárneho roka a premiérovo na Blízkom východe.

Zürich 8. novembra (TASR) - Bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter pripustil, že voľba Kataru za usporiadateľa MS 2022 bola chyba. Rozhodnutie v prospech emirátu, ktoré bolo prijaté v jeho funkčnom období, údajne zariadil vtedajší prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho.

O dejisku tohtoročných MS rozhodol výkonný výbor FIFA ešte v roku 2010. Kataru konkurovali USA, ktoré získali iba osem z 22 hlasov. Blatter bol podľa vlastných slov za organizáciu podujatia v Spojených štátoch. "Rozhodlo sa o tom počas môjho funkčného obdobia a tým pádom nesiem časť zodpovednosti aj ja," uviedol Blatter pre AFP.

Švajčiar obvinil Platiniho, že ovplyvnil hlasovanie na podnet vtedajšieho francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Samotný Platini však toto tvrdenie poprel. "Prezident Sarkozy ma nikdy nepožiadal, aby som hlasoval za niektorú z krajín. Mal som však dojem, že podporuje Katar," uviedol Francúz.

Blížiace sa majstrovstvá sveta (20. novembra-18. decembra) sa konajú prvýkrát v závere kalendárneho roka a premiérovo na Blízkom východe. Pochybnosti ich sprevádzajú už od roku 2010. Po hlasovaní sa vtedy objavili špekulácie o korupcii.

Blatter i Platini museli odstúpiť zo svojich funkcií v decembri 2015 pre podozrenie z nezákonného prevodu dvoch miliónov švajčiarskych frankov na účet francúzskeho kapitána majstrov Európy z roku 1984. Švajčiarsky súd ich v júli oboch oslobodil spod obvinenia z podvodu.