Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia

Akcie európskych automobiliek padajú z obáv z odvetných opatrení Číny

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Európsky automobilový index STXE 600 A&PP sa oslabil o viac ako 2 % a dostal sa na najnižšiu úroveň za viac ako 4 mesiace.

Miláno 13. júna (TASR) - Akcie mnohých európskych automobiliek vo štvrtok pokračovali v prudkom poklese. Dôvodom sú obavy, ako Peking zareaguje na nové clá, ktoré Európska komisia (EK) uvalila na dovoz elektromobilov z Číny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Európsky automobilový index STXE 600 A&PP sa oslabil o viac ako 2 % a dostal sa na najnižšiu úroveň za viac ako 4 mesiace. Paneurópsky index STOXX 600 okolo 13.00 h SELČ strácal 0,87 %. Najviac klesla spoločnosť Volvo Car (-6,65 %), nasledovaná nemeckými automobilkami Volkswagen (-3,83 %), Porsche AG (-3,62 %), BMW (-2,13 %) a Mercedes (-1,76 %). Akcie koncernu Stellantis okolo 13.15 h SELČ strácali 2,25 %.

"Riziko spočíva v tom, že Čína teraz prijíma aj opatrenia, ktoré by zasiahli najmä nemeckých výrobcov, ktorí vyvážajú do Číny," uviedol analytik spoločnosti Stifel Daniel Schwarz.

Pokles sa dotkol aj dodávateľov v automobilovom priemysle. Na parížskej burze kótované firmy Forvia a Valeo po jednej hodine popoludní strácali 5,34 %, respektíve 3,84 %.

Obavy z možných čínskych odvetných opatrení sa rozšírili aj mimo automobilového sektora. Akcie francúzskeho výrobcu koňaku Remy Cointreau padli o 4,56 %.