Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. máj 2024Meniny má Iveta
< sekcia

Česká ministerka obrany informovala vládu o dare 15 tankov z Nemecka

Na archívnej snímke ministerka obrany Českej republiky Jana Černochová. Foto: TASR - Jakub Kotian

Darované tanky z Nemecka by mali prísť do ČR ešte tento rok, majú pritom kompenzovať české dodávky zbraní na Ukrajinu.

Praha 18. mája (TASR) - Česká ministerka obrany Jana Černochová informovala v stredu vládu ČR, že sa s nemeckou ministerkou obrany Christine Lambertovou dohodla na dare 15 tankov typu Leopard 2 A4 z Nemecka. Obe strany zároveň začnú rokovať o možnosti zaobstarať pre českú armádu v ďalších rokoch až 50 tankov najmodernejšej verzie 2 A7+. Informuje o tom TASR podľa tlačovej správy českého ministerstva obrany.

Darované tanky z Nemecka by mali prísť do ČR ešte tento rok, majú pritom kompenzovať české dodávky zbraní na Ukrajinu. Súčasťou nemeckého daru je aj munícia a náhradné diely. Príslušnú zmluvu by mali obe krajiny podpísať v priebehu leta. Tanky by mohli byť neskôr modernizované na verziu 2 A7+, uviedlo české ministerstvo obrany.

Českí vojaci zároveň tento rok absolvujú výcvik na obsluhu tankov v Nemecku a neskôr v spolupráci s nemeckými tankistami aj v ČR.

"Tanky Leopard má vo výzbroji niekoľko spojencov v rámci NATO i naši blízki susedia vrátane Maďarska či Poľska. Toto prezbrojenie taktiež prispeje k vytvoreniu ťažkej brigády v súlade s našimi aliančnými záväzkami," vysvetlila česká ministerka obrany.