Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia

Čoraz viac krajín EÚ pomáha hasiť požiare v oblasti Stredomoria

Na snímke hasiči sa pokúšajú uhasiť plamene lesného požiaru v dedine Ellinika na ostrove Eubója severne od gréckych Atén v pondelok 9. augusta 2021. Foto: TASR/AP

Len v Grécku je momentálne nasadených deväť lietadiel, takmer 1000 hasičov a 200 vozidiel.

Brusel 9. augusta (TASR) - Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany pomáha nasmerovať pomoc a podporu členských štátov Európskej únie do krajín, ktoré bojujú s bezprecedentnými lesnými požiarmi, informovala v pondelok Európska komisia (EK).

Podľa tlačovej správy EK je pomoc nasmerovaná najmä do Grécka. EÚ však pomáha aj ďalším krajinám Stredomoria.

Na základe žiadostí Albánska, Grécka, Severného Macedónska, Talianska a Turecka doteraz Európska únia zmobilizovala 14 hasičských lietadiel, tri helikoptéry, približne 1300 záchranárov a 250 hasičských vozidiel, uviedla EK v nedeľu v oficiálnej tlačovej správe.

Miestni obyvatelia sa pozerajú na horiaci dom počas lesného požiaru v gréckej dedine Afidnes, 31 km severne od Atén 6. augusta 2021.
Foto: TASR/AP


Len v Grécku je momentálne nasadených deväť lietadiel, takmer 1000 hasičov a 200 vozidiel. Najnovšie ponuky pomoci a solidarity cez uplynulý víkend prišli z Francúzska, Nemecka, Poľska, Rakúska a Slovenska, ktoré do Grécka vyslali svoje pozemné hasičské jednotky. Tie spoja svoje sily s kolegami, ktorí do Grécka prišli v predošlých dňoch z Cypru, Francúzska, Českej republiky a Rumunska. Hasičské lietadlá zaslali Cyprus, Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko a Švédsko.

Podobná európska pomoc bola minulý týždeň nasadená aj na boj proti lesným požiarom v Taliansku, Albánsku a Severnom Macedónsku, pripomína EK. Dve hasičské lietadlá značky Canadair z Francúzska pomáhali hasiť lesné požiare v Taliansku. Dve helikoptéry na podporu hasičských operácií v Albánsku boli odoslané z Česka a Holandska.

Horiace stromy pri pláži počas lesného požiaru v dedine Pefki na gréckom ostrove Evia, 189 km severne od Atén 8. augusta 2021.
Foto: TASR/AP


Pozemné hasičské zbory z Bulharska, Rakúska a Slovinska boli nasadené na pomoc Severnému Macedónsku, ktorému v sobotu Rumunsko poslalo na pomoc ďalšie hasičské lietadlo.

EÚ koordinuje aj pomoc pre prebiehajúce hasičské akcie EÚ v Turecku.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v tejto súvislosti uviedol, že Únia pomáha mobilizovať jednu z doposiaľ najväčších spoločných hasičských operácií v Európe, pretože séria požiarov postihla súčasne niekoľko krajín.

"To ukazuje, že je potrebné uprednostniť reakcie na krízu na európskej úrovni. EÚ v tomto ťažkom období vyjadrila plnú solidaritu s Gréckom, Severným Macedónskom, Albánskom, Talianskom a Tureckom. Som vďačný všetkým krajinám, ktoré ponúkli pomoc," uviedol komisár v správe pre médiá.

Na snímke z vrtuľníka pohľad na zhorený les počas lesného požiaru neďaleko turistického letoviska Marmaris 8. augusta 2021.
Foto: TASR/AP


Lenarčič pripomenul, že EÚ postihnutým krajinám ponúka k dispozícii aktualizované údaje a mapy družicového programu Copernicus, pomocou ktorých majú hasiči a záchranári lepší prehľad o vývoji požiarov a o škodách nimi spôsobených.

Koordinačné centrum EÚ pre krízové situácie je aktívne 24 hodín denne každý deň v týždni a je v pravidelnom kontakte s vnútroštátnymi orgánmi krajín postihnutých požiarmi, aby mohlo čo najúčinnejšie usmerňovať pomoc ostatných krajín EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)