Quantcast
< sekcia

Dobrovoľníci vyzbierali v prírode v Pieninách tri tony odpadu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Odpad zbierala približne stovka dobrovoľníkov.

Spišská Stará Ves 26. apríla (TASR) – Približne tri tony odpadu vyzbierali dobrovoľníci v rámci akcie Čisté hory a potoky v Pieninách pri príležitosti Dňa Zeme. Uviedol to riaditeľ Správy Pieninského národného parku Vladimír Kĺč s tým, že za výdatnej pomoci žiakov základných škôl v Spišskej Starej Vsi a v Haligovciach a miestnej firmy vyčistili od odpadu pred letnou sezónou viaceré lokality.

„Išlo o Prielom Dunajca, čiastočne aj prítoky Dunajca – Lesnícky potok a potok Lipničanku, ale aj okolie potôčika v Spišskej Starej Vsi. Po zbere odpadkov sme pokračovali aj v prenose žabiek v Červenom Kláštore a Spišskej Starej Vsi. O tom, že odpadkov v prírode je stále dosť a mnohým ľuďom je príroda ľahostajná, svedčí množstvo vyzbieraného odpadu,“ skonštatoval Kĺč. Upozornil, že v drvivej väčšine nešlo o odpadky po turistoch, ale o odpad, ktorý vyprodukovali miestni obyvatelia. Našli sa hlavne plasty, fólie či sklenené fľaše, šnúry, ale aj pneumatiky a kovové veci.

Odpad zbierala približne stovka dobrovoľníkov, jeho odvoz zabezpečili pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku, Správy povodia Dunajca a Popradu a mesto Spišská Stará Ves. „Na jednej strane je veľmi potešujúce, že sme z pieninskej prírody so žiakmi z Haligoviec a Spišskej Starej Vsi a raftérmi odstránili tri tony odpadkov. Na strane druhej je otázka, čo, respektíve kto toľko odpadu v prírode vyprodukoval,“ zdôraznil Kĺč.