< sekcia

Výstavba vážnice v Dvoriankach je zatiaľ v nedohľadne, obchvat nebude

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Na druhú etapu tohto projektu s výmenou zvyšného asfaltového koberca na Hlavnej ulici zatiaľ nie sú financie.

Dvorianky 3. mája (TASR) - Obyvateľov obce Dvorianky v okrese Trebišov, ktorou prechádza cesta I/79, dlhodobo trápi hluk a vibrácie od prechádzajúcich kamiónov. Situáciu malo riešiť viacero sľubovaných projektov. Dosiaľ sa realizovali len minuloročná pokládka nízkohlučného asfaltu na časti cesty a spomaľovací ostrovček pred vstupom do obce v smere od Hriadok. Na druhú etapu tohto projektu s výmenou zvyšného asfaltového koberca na Hlavnej ulici zatiaľ nie sú financie.

"Slovenskej správe ciest (SSC) podpísaním kontraktu na rok 2018  neboli zatiaľ pridelené finančné prostriedky na realizáciu stavby 'I/79 Dvorianky riešenie bezpečnosti - II. etapa', a z toho dôvodu nie je možné začať proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavby," uviedla pre TASR hovorkyňa SSC Lucia Karelová. Podľa informácie z ministerstva dopravy rezort komunikuje s ministerstvom financií o možnosti zvýšenia finančných prostriedkov pre SSC.

Cesta I/79 vedúca centrom Dvorianok je využívaná na kamiónový tranzit medzi Poľskom a Maďarskom. Nezodpovední vodiči často nerešpektujú obmedzenie rýchlosti, problémom je aj preťaženosť vozidiel, čo má negatívne dôsledky na obyvateľov z blízkych rodinných domov.

Očakávané zlepšenie situácie v Dvoriankach mal priniesť projekt výstavby vážnice. Systém nepretržitého monitoringu dopravy s identifikáciou vozidiel, ktoré prekračujú povolenú hmotnosť či rýchlosť, mal byť hotový 15. decembra 2017. K podpisu zmluvy medzi SSC a úspešným uchádzačom z verejného obstarávania však nedošlo pre chýbajúce financie. Na otázku, či bude projekt realizovaný tento rok, odpovedala hovorkyňa SSC: "V špecifikácii účelu použitia prostriedkov štátneho rozpočtu na rok 2018, ktorý predstavuje podrobný rozpis stavieb, ktoré určuje Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR, stavba vážnice v Dvoriankach uvedená nie je."

Najlepším riešením pre obec by bola výstavbu obchvatu. Ten sľuboval v roku 2015 vtedajší minister dopravy Ján Počiatek. Projekt sa mal podľa v tom čase stanovených termínov realizovať do augusta 2023. Následne však opodstatnenosť obchvatu posudzovala štúdia realizovateľnosti týkajúca sa celého cestného ťahu I/79. Ako uviedol rezort dopravy, podľa jej záverov z minulého roka "výstavba nie je opodstatnená z dôvodu nesplnenia kritérií ekonomickej návratnosti".

Uznesením z roku 2015 zadala vláda SR ministrovi dopravy úlohu zintenzívniť realizáciu opatrení na elimináciu preťažených nákladných vozidiel na ceste I/79 vykonávaním kontrol zaťaženia nákladných vozidiel. "V roku 2015 SSC vykonala na ceste I/79 na rôznych stanovištiach merania v 10 dňoch, v roku 2016 v 21 dňoch a v roku 2017 merania v 46 dňoch. Týmto bola úloha z uznesenia vlády splnená," uviedol pre TASR odbor komunikácie MDV SR. V rámci vykonaných opatrení na zmiernenie hluku uvádza rezort aj použitie nízkohlučného asfaltu v Dvoriankach.

Miestny aktivista a predseda petičného výboru Dvorianky  Ján Vitkovič pripomína, že špeciálny asfalt bol položený iba na úseku 300 metrov, zvyšných 800 metrov v rámci druhej etapy projektu nebolo dokončených. Doterajšie kroky považuje za nedostačujúce pre riešenie zníženej kvality života obyvateľov v obci. Občasné mobilné váženie kamiónov na cestnom ťahu nie je podľa neho riešením a je nutné realizovať výstavbu vážnice.

Vládny kabinet bude v piatok (4.5.) zasadať v Trebišove, kde sa bude venovať realizácii akčného plánu rozvoja okresu. "Oslovili sme úrad vlády, aby na rokovaní vláda zaradila do akčného plánu pre trebišovský región aj komplexné riešenie celej cesty I/79 - nielen v súčasnosti úsek Hriadky-Trebišov - a to, aby ako prioritu definovali výstavbu vážnice v Dvoriankach," konštatoval Vitkovič.