Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia

EMA:Nič nenasvedčuje tomu, že vakcína od AstraZeneca môže za zrazeniny

Na archívnej snímke vakcíny AstraZeneca. Foto: TASR/AP

Robíme všetko pre to, aby sme Európanov presvedčili, že ide o bezpečnú a dôveryhodnú očkovaciu látku, uviedla šéfka agentúry.

Brusel/Amsterdam 16. marca (TASR) - Európska agentúra pre lieky (EMA) v utorok vyhlásila, že "nič nenasvedčuje" tomu, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny, aké boli po očkovaní ňou hlásené z viacerých krajín. EMA zároveň dodala, že je "pevne presvedčená" o prínosoch tejto vakcíny.

Riaditeľka EMA Emer Cooková počas utorňajšej videokonferencie s novinármi opakovane zdôraznila, že "nič nenasvedčuje tomu, že vakcíny AstraZeneca sú príčinou hlásených krvných zrazenín". Agentúra sa podľa nej zameriava na nežiaduce udalosti spojené so všetkými vakcínami, nejde len o vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. EMA je v kontakte s výrobcami všetkých schválených vakcín a zbiera údaje o výskyte "vzácnych" vedľajších účinkov po očkovaní z celého sveta.

Cooková spresnila, že Bezpečnostný výbor EMA (PRAC) pokračuje vo vyšetrovaní udalostí, ktoré majú údajnú spojitosť s tvorbou krvných zrazenín u ľudí zaočkovaných vakcínou AstraZeneca. Podľa jej slov odborníci aj napriek časovému tlaku vykonávajú "veľmi dôslednú vedeckú analýzu", skúmajú všetky dostupné údaje z viacerých európskych krajín a vo štvrtok popoludní na základe vedeckého preskúmania vydajú odporúčanie, či je z tohto hľadiska očkovanie vakcínou AstraZeneca bezpečné a odporúčané.

Šéfka EMA priznala, že agentúra má 37 hlásení o prípadoch krvných zrazenín po zaočkovaní viac ako 17 miliónov ľudí v EÚ a v Británii.

Cooková viackrát uviedla, že agentúra je "pevne presvedčená", že výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami. Upozornila tiež, že každý rok majú v celej EÚ tisíce ľudí tromboembolické príhody a zatiaľ nie sú žiadne hodnoverné náznaky, že by očkovanie spôsobovalo tvorbu krvných zrazenín. Na toto riziko podľa nej neupozornili ani rozsiahle klinické skúšky, ktoré prebiehali pred schválením vakcíny.

"Dôvera v účinnosť a bezpečnosť vakcíny je prioritou pre EMA. Našou úlohou je udržať dôveru ľudí na základe vedeckých podkladov a vedeckého hodnotenia. Robíme všetko pre to, aby sme Európanov presvedčili, že ide o bezpečnú a dôveryhodnú očkovaciu látku," uviedla šéfka agentúry.

Vedúci epidemiologického oddelenia EMA Peter Arlett pred novinármi spresnil, že odborníci agentúry pristúpili na kombináciu vedeckých a štatistických procedúr, aby mohli čo najlepšie vyhodnotiť, či použitie vakcíny od AstraZenecy má alebo nemá priamu spojitosť s tvorbou krvných zrazenín.

Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) v pondelok (15. 3.) odporučil na Slovensku pokračovať v očkovaní vakcínou AstraZeneca. Prínosy vakcíny podľa neho aj naďalej prevyšujú všetky riziká.