Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia

Expati na Slovensku

Foto: Boataround

Akú prácu si hľadajú a ako sú na nich pripravení zamestnávatelia?

Bratislava 25. mája (OTS) - Téme zamestnávania cudzincov sa v posledných týždňoch venovalo veľa pozornosti. V súčasnosti sa hovorí najmä o Ukrajincoch, ktorí u nás našli nový domov po tom, čo boli nútení odísť zo svojej krajiny, v skutočnosti však cudzinci prichádzajú na Slovensko už niekoľko rokov a najmä v Bratislave pracujú v mnohých oblastiach – vo veľkých medzinárodných, ale aj slovenských firmách. Pozreli sme sa na to, aké sú skúsenosti zamestnancov i zamestnávateľov so zamestnávaním cudzincov.

Pokiaľ hovoríme o cudzincoch na Slovensku, väčšina z nich žije a pracuje najmä v našom hlavnom meste. V Bratislave žije 33 % zo všetkých expatov na Slovensku, pričom tvoria 6 % zo všetkých obyvateľov Bratislavy. (Ide o údaje z roku 2018, v súčasnosti sú tieto čísla ešte vyššie.) Nie je to nijakým prekvapením, v našom hlavnom meste v súčasnosti sídlia viaceré veľké zahraničné korporácie, vznikajú tu aj ďalšie nové slovenské spoločnosti a, samozrejme, koncentrácia zahraničných návštevníkov je omnoho vyššia

„V minulosti sme špeciálne neanalyzovali zamestnávanie ľudí z iných krajín na Slovensku,“ hovorí Dominika Macháčová, dátová analytička pracovného portálu Profesia.sk.
V marci tohto roku však v spolupráci s iniciatívou Open HR Forum zrealizovali prieskum zameraný na zamestnávanie Ukrajincov, ale aj expatov z iných krajín žijúcich na Slovensku. „Okrem iného sme analyzovali aj to, aké možnosti vo všeobecnosti ponúka náš pracovný trh kvalifikovaným cudzincom, ktorí nerozprávajú po slovensky. V tomto roku evidujeme 16 584 pracovných ponúk, ktoré boli napísané v angličtine a neuvádzajú požiadavku ovládať slovenský jazyk. Najviac je ich najmä v oblasti informačných technológií, v ekonomike, financiách a v účtovníctve, v administratíve, v manažmente či v obchode,“ uvádza Dominika Macháčová za pracovný portál Profesia.sk.

Foto: Boataround

Skúsenosti zo zahraničia môžu pre zamestnávateľov predstavovať výhodu

Spoločnosti, ktoré už roky zamestnávajú cudzincov sa zhodujú, že okrem výhody ovládania cudzieho jazyka na natívnej úrovni, dokážu zamestnanci z iných krajín priniesť nový pohľad a skúsenosti z iných trhov. Tieto benefity sú prínosom nielen pre spoločnosti, ktoré pôsobia v oblastí technológií či komunikácie, ale aj v cestovnom ruchu.

Pavel Pribiš, jeden zo zakladateľov spoločnosti Boataround, ktorá ponúka prenájom lodí v 73 krajinách sveta, zamestnáva expatov už od vzniku spoločnosti v roku 2016. „Od začiatku sme Boataround začali budovať ako globálnu spoločnosť – inak to v spoločnosti ponúkajúcej prenájom lodí a jácht so sídlom v krajine bez mora hádam ani nie je možné. Aj pracovné skúsenosti našich zahraničných zamestnancov nám pomohli s expanziou, pochopením zahraničných trhov a napokon aj so samotnou komunikáciou ako so zákazníkmi, tak s obchodnými partnermi. Dnes máme kancelárie v Splite, Aténach, Barcelone, Berlíne a v pláne máme otvorenie pobočky aj mimo Európy, naša centrála však stále sídli na Slovensku a neplánujeme to meniť. Šikovní, jazykovo zdatní zamestnanci sú pre nás kľúčoví a často ide práve o uchádzačov zo zahraničia,“ hovorí o svojich skúsenostiach.

Foto: Boataround

Firmy hľadajú jazykovo zdatných zamestnancov

João Pedro Guimarães z Portugalska síce nešiel hľadať prácu vyslovene na Slovensko, prijal však ponuku, ktorá sa naskytla prijal prácu v medzinárodnej korporácii IBM sídliacej v Bratislave. Ako cudzinec pritom nepociťoval žiadnu nevýhodu. „V práci všetci komunikovali v angličtine, takže s tým, odkiaľ človek pochádza, nebol žiaden problém. Samozrejme, pri istých špecifických typoch práce alebo na konkrétnych oddeleniach sa vyžadovala znalosť slovenčiny či slovenského prostredia,“ hovorí. João sa síce po niekoľkých rokoch vrátil späť do portugalskej pobočky spoločnosti, skúsenosť s prácou na Slovensku si však pochvaľuje. „V porovnaní s niektorými zahraničnými skúsenosťami som mal na Slovensku lepšie podmienky, najmä pokiaľ ide o work-life balance,“ priznáva.

Podobnú skúsenosť má aj Riccardo Luciano De Vita, ktorý pochádza z Talianska a kvôli svojmu zameraniu štúdia si prácu hľadal v zahraničí. „Na pracovnú ponuku v Boataround som narazil na online pracovnom portáli a rozhodol som sa skúsiť šťastie, hoci dovtedy som v podobnej oblasti ani v zahraničí nepracoval. Naše očakávanie sa vzájomne stretli, a tak som začal pracovať ako koordinátor pre Taliansko.“ S problémom, že je cudzinec a nehovorí po slovensky, sa podľa jeho slov nikdy nestretol. „Keďže ide o veľkú medzinárodnú spoločnosť so zákazníkmi zo zahraničia, ide skôr o výhodu. S kolegami komunikujem prevažne v angličtine a s obchodnými partnermi či prenajímateľmi lodí aj v taliančine,“ vysvetľuje.

Slovenské spoločnosti dokážu urobiť dobré meno našej krajine aj v zahraničí

Priaznivé pracovné podmienky pre expatov však v Bratislave nevytvárajú len zahraničné korporácie. „V minulosti som sa venoval sociálnej práci so znevýhodnenými skupinami, na Slovensku to však kvôli jazykovej bariére nebolo možné,“ hovorí Kanaďan Brendan Collins, ktorý sa na Slovensko dostal vďaka zhode okolností v roku 2020, „nájsť si prácu, najmä v období ovplyvnenom pandémiou, nebolo úplne jednoduché. Dostal som však aj ponuky od niekoľkých slovenských spoločností, ktoré potrebovali človeka s natívnou úrovňou angličtiny.“ Aj vďaka tomu dnes pracuje pre slovenský technologický start-up CloudTalk poskytujúci inteligentný telefónny systém. Práca ho podľa jeho slov napĺňa aj preto, že je progresívna a vytvára skvelé podmienky pre všetkých zamestnancov, či už Slovákov alebo expatov, dodáva však, že to nie vždy štandardom a nie všetci z jeho známych majú na Slovensku rovnaké skúsenosti.

Foto: Boataround

Na prílev cudzincov sa musia pripraviť aj zamestnávatelia

Mexičan Brian Navarro, ktorý si na Slovensku začal hľadať prácu v gastronómii hovorí aj o menej príjemných skúsenostiach: „Osobne som sa stretol s tým, že slovenskí zamestnávatelia neboli vždy otvorení zamestnávaniu cudzinca, byrokratické záležitosti spojené so zamestnávaním človeka z krajiny tretieho sveta mnohých odradili už na začiatku. Po mojich skúsenostiach s prácou v zahraničí – Mexiko, USA a UAE – sa často nestretli ani naše platové očakávania. Problém bol často aj s dorozumievaním sa v angličtine, sám som sa však začal učiť základy slovenčiny. Myslím, že pri práci v cudzej krajine je dôležité naučiť sa aspoň dorozumieť sa,“ opisuje vlastné skúsenosti. Viacero nepríjemných skúseností ho nakoniec podnietilo otvoriť si v Bratislave vlastnú mexickú reštauráciu, kde sám zamestnáva aj šikovných ľudí zo zahraničia.

Zvýšenému počtu cudzincov na pracovnom trhu sa budú zamestnávatelia musieť prispôsobiť, a to najmú v hlavnom meste, kde prichádza žiť a pracovať čoraz viac ľudí z krajín EÚ, ale aj zvyšku sveta. „Podľa aktuálnych dát z nášho pracovného portálu zamestnávatelia neprestali úplne požadovať slovenský a anglický jazyk. Doteraz náš trh práce nebol až taký výrazne otvorený zahraničnej pracovnej sile, ako iné štáty v Európe, znalosť nášho úradného jazyka preto bola a je samozrejmosťou,“ opisuje aktuálnu situáciu Dominika Macháčová z Profesia.sk, ktorá dodáva, uvidíme, ako sa na túto situáciu dokážu niektorí zamestnávatelia adaptovať.

Spoločnosť Boataround dokazuje, že aj slovenská firma sa dokáže dostať do povedomia zákazníkov z celého sveta, čo by nešlo bez medzinárodného tímu zloženého aj zo šikovných expatov pôsobiacich v Bratislave. „Boataround má dnes 76-členný medzinárodný tím a poskytuje služby v 26 lokalizovaných jazykoch, vďaka čomu sme za 7 rokov nášho pôsobenia poskytli služby viac ako 120 000 zákazníkom z 90 krajín sveta. Ide predovšetkým o západnú a južnú Európu a región V4, ale mali sme aj zákazníkov z Izraela, Peru, Chile či dokonca z Nepálu, čo by nebolo možné bez zahraničných skúseností našich kolegov,“ uzatvára Pavel Pribiš.