Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia

Hojsík: Občania potrebujú byť súčasťou diskusie v rámci EÚ

Martin Hojsík, foto z archívu. Foto: TASR Jaroslav Novák

Za veľké pozitívum Hojsík podľa svojich slov považuje aj to, že tretinu každého z panelov tvoria mladí ľudia vo veku 16–25 rokov.

Brusel/Bratislava 15. decembra (TASR) - Občania SR potrebujú vidieť, aké výhody im členstvo v EÚ prináša, a takisto potrebujú byť súčasťou diskusie. Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) je prvým krokom k naplneniu týchto cieľov. Pre TASR to povedal europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko/Obnovme Európu).

Pandémia, klimatická kríza, ale aj nárast dezinformácií a polarizácia spoločnosti sú podľa Hojsíka dôvodmi, prečo treba viac diskusie. "Slováci a Slovenky majú dlhodobo nízky záujem o Európsku úniu a, žiaľ, namiesto benefitov a riešení, ktoré nám naše členstvo v Únii prináša, tak verejný priestor obsadzujú dezinformácie a euroskepticizmus," povedal.

Hojsík upozornil, že Konferencia o budúcnosti Európy je len prvým krokom, a pripomenul, že oblasť komunikácie európskych inštitúcií smerom k občanom patrí medzi dlhodobé výzvy. Verí, že návrhy z CoFoE "nezapadnú prachom" a príslušné európske inštitúcie ich budú zohľadňovať pri tvorbe legislatívy.

V rámci CoFoE sa stretávajú náhodne vybraní občania členských krajín EÚ rozdelení do štyroch občianskych panelov. Každý panel v období od septembra 2021 do januára 2022 zasadne celkovo trikrát. Načasovanie tejto konferencie nemohlo byť podľa Hojsíka lepšie. "Prichádza v čase, keď ľudia naprieč Európou pocítili, že v čase krízy, ako napríklad pandémie covidu, sme odkázaní na spoluprácu," povedal.

Konferencia podľa neho tiež otvára diskusiu o pripravenosti na ďalšie výzvy. "Preto som rád, že jednou z veľkých tém Konferencie je práve klimatická kríza, ochrana životného prostredia a zdravie nás všetkých," povedal.

Za veľké pozitívum Hojsík podľa svojich slov považuje aj to, že tretinu každého z panelov tvoria mladí ľudia vo veku 16–25 rokov. "Sú to práve mladí ľudia, ktorých klimatická kríza postihne najviac. Preto musíme ich volanie k činom počúvať," dodal.