< sekcia

Írsko pred Veľkou nocou posilnilo kontroly na cestách

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kontroly bude od dnes do Veľkonočnej nedele vykonávať viac ako 2500 policajtov.

Dublin 8. apríla (TASR) – Írska polícia získala v súvislosti s bojom proti epidémii koronavírusu SARS-CoV-2 nové právomoci a dnes po celej krajine zriadila kontrolné stanovištia, aby si vynútila rešpektovanie obmedzení pohybu osôb.

Právne predpisy prijaté v írskom parlamente pred dvoma týždňami umožňujú vláde, aby počas krízy obmedzila cestovanie ľudí po krajine, pokiaľ nejde o nevyhnutné prípady. Porušovateľom zákazu hrozí pokuta až do 2500 eur a/alebo šesť mesiacov väzenia.

Kontroly bude od dnes do Veľkonočnej nedele vykonávať viac ako 2500 policajtov. V závislosti od vývoja epidemiologickej situácie môžu byť tieto kontroly aj predĺžené.

Policajný komisár Drew Harris v stredu na tlačovej konferencii v Dubline uviedol, že polícia nemení svoju doterajšiu taktiku a občanov bude v prvom rade informovať a presviedčať o nutnosti dodržiavať vládne nariadenia o obmedzení pohybu. "Ich vynucovanie bude až na poslednom mieste," vyhlásil.

Podľa portálu DublinLive Harris vysvetlil, že ak policajt usúdi, že cesta toho-ktorého občana "nie je nevyhnutná, vráti ho". Ľudí, ktorí sú teraz vo svojich domoch na vidieku, Harris vyzval, aby tam počas nasledujúcich dní zotrvali a nepresúvali sa do trvalého bydliska. Neodporúčal v týchto dňoch ani odchody z miest na vidiek, lebo "polícia vás môže vrátiť späť".

Spresnil tiež, že policajti ako závažný dôvod pre presun neuznajú doručovanie čokoládových vajíčok, ktoré deťom v Írsku roznáša Veľkonočný zajačik. Minister zdravotníctva Simon Harris pritom ešte v utorok tvrdil, že zajačik dostane výnimku.