Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia

JAVYS vlani kontrolovalo 47 inšpekcií, nedostatky nenašli

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., (JAVYS). Foto: TASR - Lukáš Grinaj

JAVYS zabezpečuje činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky.

Bratislava 16. januára (TASR) – Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) vlani zaznamenala spolu 47 kontrol na dodržiavanie predpisov a jadrovú bezpečnosť. Z toho 39 kontrol vykonal Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR a osem inšpekcií kontrolóri medzinárodných organizácií MAAE a Euratom. Inšpektori nedostatky nenašli, informovala v pondelok JAVYS.

Kontroly ÚJD boli v minulom roku zamerané na dodržiavanie podmienok jadrovej bezpečnosti a požiadaviek dozoru pri vyraďovaní jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach, pri dovoze rádioaktívnych odpadov v súvislosti s medzinárodnou prepravou, pri ukladaní rádioaktívnych odpadov na Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach a pri preprave rádioaktívnych odpadov a jadrových materiálov.

Inšpektori medzinárodných organizácií preverovali najmä evidenciu a kontrolu jadrových materiálov v medzisklade vyhoretého jadrového paliva, ale preverili aj verifikáciu projektových údajov a postupu vyraďovania jadrového zariadenia V1 z pohľadu uplatňovania požiadaviek na implementáciu záruk. Aj tieto inšpekcie boli bez zistenia nedostatkov.

JAVYS zabezpečuje činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.