< sekcia

Koronavírus nebol vyrobený človekom, tvrdia americké tajné služby

Na ilustračnej snímke vydanej v januári 2020 koronavírus 2019-nCoV. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump a niektorí ďalší predstavitelia USA tvrdia, že laboratórium v ústave virológie v čínskom Wu-chane, epicentre nákazy, bolo zdrojom globálnej pandémie.

Washington 30. apríla (TASR) - Americké spravodajské služby dospeli k záveru, že nový druh koronavírusu nebol vyrobený človekom ani geneticky upravený. Uviedli však, že stále skúmajú, či vírus pochádza zo zvierat alebo vznikol v dôsledku nehody v čínskom laboratóriu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Úradu riaditeľa spravodajských služieb (DNI).

"Spravodajská komunita súhlasí s názorom vedcov, že vírus (spôsobujúci) COVID-19 nebol vyrobený človekom ani geneticky upravený. Bude pokračovať v dôslednom skúmaní prichádzajúcich informácií a špionážnych správ s cieľom určiť, či sa nákaza (u ľudí) začala šíriť po kontakte s infikovanými zvieratami alebo či išlo o následok nehody v laboratóriu vo Wu-chane," píše sa vo vyhlásení DNI.

Americký prezident Donald Trump a niektorí ďalší predstavitelia USA tvrdia, že laboratórium v ústave virológie v čínskom Wu-chane, epicentre nákazy, bolo zdrojom globálnej pandémie. Ako pripomenula AP, zatiaľ neexistujú dôkazy, že sa nákaza začala šíriť z uvedeného laboratória.

Post riaditeľa tajných služieb zriadili v USA po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Úlohou DNI je koordinovať prácu 16 spravodajských služieb Spojených štátov.