Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia

Krňačkové preteky v Jasnej otvorí už v piatok ceremoniál na námestí

Na snímke súťažiaci počas podujatia Krňačky Turecká 2019, ktoré bolo 44. ročníkom o Cenu Krížnej a 11. ročníkom Majstrovstiev Slovenska v pretekoch na tradičných nákladných saniach - krňačkách. V Tureckej 9. februára 2019. Foto: FOTO TASR - Dušan Hein

Štvrtý ročník tradičného podujatia o Veľkú cenu Jasnej štartuje v sobotu o 12.00 h na Kosodrevine s cieľom v Krupovej.

Brezno 24. februára (TASR) – Medzinárodné krňačkové preteky, ktoré na južných svahoch lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry odštartujú v sobotu (25. 2.), otvorí v piatok o 18.00 h na námestí v Brezne slávnostný ceremoniál. Okrem povzbudivých slov sa pretekári a diváci môžu tešiť na rôzne súťaže späté priamo s tradíciami a primárnym využitím krňačiek pri práci našich predkov.

Ako informoval brezniansky magistrát, atmosféru dotvoria hudobné, spevácke i tanečné folklórne vystúpenia. Pri mestskej veži bude stáť rampa zhotovená zo snehu a návštevníci si tak budú môcť vychutnať ukážkové jazdy krnohárov.

Štvrtý ročník tradičného podujatia o Veľkú cenu Jasnej štartuje v sobotu o 12.00 h na Kosodrevine s cieľom v Krupovej.

"Preteky na krňačkách sú v prvom rade zábavným i adrenalínovým zážitkom pre pretekárov, a taktiež výborným lákadlom pre divákov ako stráviť deň v krásnom horskom prostredí a povzbudiť súťažiacich zo Slovenska, Nemecka i Švajčiarska. Práve pre nich je pripravená 2500 metrov dlhá trať s prevýšením 400 metrov," uviedli zástupcovia Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie. Na svahu nebude chýbať dobré jedlo, ľudová hudba a zábava.

Podľa OOCR lákadlom pre divákov budú aj najväčšie krnohy na svete, s ktorými sa pochváli švajčiarska posádka. Ich dĺžka je 6,4 a šírka 2,48 metra, výška rohov dosahuje 2,8 metra a vážia 520 kilogramov.