< sekcia

Ľadový expres k Dobšinskej jaskyni previezol takmer tisíc turistov

Spustenie nového turistického vlakového spojenia Ľadový Expres pre nadšencov lyžovania a behu na lyžiach, ktorí chcú spoznávať miesta a strediská v Košickom kraji. Foto: TASR - František Iván

Krajská organizácia cestovného ruchu ďalej informovala, že väčšia časť návštevníkov využila Ľadový expres na návštevu Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Košice 11. augusta (TASR) – Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres spájajúci počas júlových sobôt Košice, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Telgárt využilo aj tento rok množstvo turistov, pričom záujem medziročne narástol. "Kým v minulom roku celkový počet cestujúcich prekročil hranicu 900 osôb za mesiac, v aktuálnej sezóne sa rozhodlo za dobrodružstvami cestovať Ľadovým expresom vyše 960 návštevníkov," povedal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.

Ľadový expres už tretie leto zriadili KSK a Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK). "Výnimočnosť a obľúbenosť turistického vlaku neustále rastie aj vďaka tomu, že nejde len o klasický spôsob dopravy, ale ponúka súčasne aj zážitky a sprievodné aktivity v rámci jednotlivých zastávok," priblížila projekt výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.

Krajská organizácia cestovného ruchu ďalej informovala, že väčšia časť návštevníkov využila Ľadový expres na návštevu Dobšinskej ľadovej jaskyne. Takmer rovnaký počet návštevníkov však využil aj možnosť skupinovej turistiky či severskú chôdzu – nordic walking. Takmer 100 ľudí sa zúčastnilo na spoločnej turistike, pričom odkrývali prírodné krásy Rajských rebríkov, Dediniek, Stratenej alebo Telgártskych topiek. Trasa zahŕňala až deväť zastávok s ponukou vystúpiť na ktorejkoľvek z nich a naplánovať si tak výlet individuálne a podľa vlastných preferencií.

Zabezpečením dostupnosti južnej časti Slovenského raja mimoriadnym turistickým vlakovým spojením a zvyšujúcou sa návštevnosťou stúpa aj záujem o miestne služby a produkty, čo napomáha podnikateľskému rozvoju v regiónoch. "Práve zvyšujúci sa záujem, radosť návštevníkov a rozvoj menej prebádaných regiónov sú atribúty, ktoré nám potvrdzujú, že projekt Ľadového expresu s doplnením sprievodných aktivít má zmysel a svoju spoločenskú hodnotu," uviedla Vargová Jurková.

Mimoriadny turistický vlak v Košickom kraji v smere na Gemer premáva aj od 1. augusta do 12. septembra. Turisti sa môžu vydať na návštevu za Železným grófom, prípadne formou skupinovej turistiky navštíviť počas jedného dňa až tri jaskyne. Letný vlak na Gemer prepraví cestujúcich na víkendových trasách Košice – Rožňava – Dobšiná, Košice – Plešivec – Slavošovce a Košice – Plešivec – Muráň.