Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. jún 2026
< sekcia

Pri izraelskom útoku v libanonskom údolí Bikáa zahynulo 12 ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Izrael napriek prímeriu naďalej útočí a tvrdí, že sa zameriava na ciele Hizballáhu.

Bejrút 26. mája (TASR) - Pri izraelských útokoch na dedinu v libanonskom údolí Bikáa v noci na utorok zahynulo najmenej 12 ľudí. TASR o tom informuje s odvolaním na agentúru AP.

Záchranári informovali, že z trosiek vyzdvihli 12 tiel po sérii intenzívnych nočných úderov, ktoré zasiahli rozsiahle oblasti južného a východného Libanonu.

Útoky Izrael uskutočnil krátko po tom, čo v pondelok premiér Benjamin Netanjahu nariadil ozbrojeným silám zintenzívniť údery v Libanone s cieľom „zlikvidovať“ militantné hnutie Hizballáh. Došlo k ním tri dni pred plánovaným stretnutím izraelskej a libanonskej vojenskej delegácie vo Washingtone.

Medzi Izraelom a Libanonom oficiálne platí prímerie od 16. apríla. V polovici mája bolo po rokovaniach predstaviteľov oboch krajín vo Washingtone predĺžené o ďalších 45 dní. Priame rokovania majú za cieľ zabezpečiť trvalý mier medzi Libanonom a Izraelom.

Izrael napriek prímeriu naďalej útočí a tvrdí, že sa zameriava na ciele Hizballáhu. Šiitské militantné hnutie z územia Libanonu odpaľuje rakety a vysiela drony na územie židovského štátu a útočí na izraelské ciele v Libanone.