Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia

M. Kolíková informovala europoslancov o plánovaných zmenách v justícii

Na archívnej snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: TASR Martin Baumann

Na videomítingu sa zúčastnil aj predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), ktorý informoval o zámeroch vlády v oblasti boja proti korupcii a vyzdvihol návrh zákona o zaisťovaní majetku.

Bratislava 26. júna (TASR) – Reformy v oblasti justície, stav právneho štátu, dodržiavanie základných ľudských práv ale aj posun vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka boli hlavné témy videokonferencie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) s poslancami Európskeho parlamentu. Na videomítingu sa zúčastnil aj predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), ktorý informoval o zámeroch vlády v oblasti boja proti korupcii a vyzdvihol návrh zákona o zaisťovaní majetku. O vražde Jána Kuciaka hovoril prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Juraj Novocký. TASR o tom informoval hovorca ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla.

Skupina, ktorú vedie holandská poslankyňa Sophia in't Veld a patrí do nej aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík, sa zaujímala o to, aké konkrétne systémové zmeny hodlá Matovičova vláda presadiť v oblasti boja proti korupcii a pri očiste justície. S Kolíkovou preto diskutovali o viacerých témach, ktoré načrtla vláda vo svojom programovom vyhlásení. Medzi ne patril nový zákon o zaisťovaní majetku, ktorý už je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, nová súdna mapa, majetkové previerky sudcov, zmena voľby generálneho prokurátora aj zriadenie Najvyššieho správneho súdu. „Zriadenie úradu pre správu zaisteného majetku je vec, ktorú sme mali spraviť už pred rokmi na základe medzinárodných odporúčaní. Takisto je volanie po zriadení Najvyššieho správneho súdu aj z radov samotných sudcov. Zmena súdnej mapy je zase odporúčaním Európskej komisie pre efektívnu justíciu,“ vysvetlila Kolíková.

Prokurátor ÚŠP Juraj Novocký vyjadril v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka presvedčenie, že sa hlavné pojednávanie blíži ku koncu. Pripomenul, že bol z obvinených už právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó. Ten za sprostredkovanie vraždy dostal trest 15 rokov odňatia slobody po uzavretí dohody o vine a treste. Okrem neho bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený Miroslav M., ktorý sa priznal, že Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelil na objednávku Andruskóa. Prokurátor Novocký následne poslancov ubezpečil, že všetky ďalšie zistenia a trestné stíhania, ktoré z vyšetrovania vraždy vyplynuli, sa vyšetrujú a je im venovaná pozornosť.

Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody bola vytvorená po vražde maltskej novinárky Daphne Caruana Galizie a po vražde Jána Kuciaka, ktorého zabili spolu s jeho snúbenicou 21. februára 2018 vo Veľkej Mači. Z objednávky vraždy stojí pred súdom Marian K., ktorý si mal podľa prokuratúry skutok objednať ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.