< sekcia

V maďarských komunálnych voľbách bude voliť aj 12 000 Slovákov

V 3177 maďarských mestách a obciach sa o 06:00 v nedeľu 13. októbra 2019 začali voľby starostov, primátorov, ako aj poslancov miestnych a národnostných samospráv v Maďarsku. Svoj hlas až do 19:00 môže odovzdať 8 025 372 oprávnených voličov. Na snímke v severomaďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt) volí členka slovenskej národnostnej menšiny Ildikó Bartaová. Foto: TASR

Počet slovenských voličov v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami vzrástol takmer o jednu štvrtinu, dnes ich môže hlasovať 12 425.

Budapešť 13. októbra (TASR) - V Maďarsku sa v dnes o 6:00 začali komunálne voľby. Starostov, primátorov, ako aj poslancov miestnych a národnostných samospráv bude na päťročné volebné obdobie voliť 8 025 372 miliónov oprávnených voličov. Volebné okrsky v 3177 mestách a obciach Maďarska budú otvorené do 19:00.

Zo sobotňajších údajov Národnej volebnej kancelárie (NVI) vyplýva, že v 2256 mestách a obciach, čo je až 70-percentný pomer, idú do volieb nezávislí kandidáti. Celkový počet kandidátov na starostov a primátorov je 7363, z ktorých je 6146 nezávislých, teda až 80 percent.

O post starostu Budapešti sa uchádza terajší starosta István Tarlós, ktorý spolupracuje s vládou premiéra Viktora Orbána, opozičný spoločný kandidát ľavice a starosta budapeštianskej mestskej časti Zugló Gergely Karácsony, nezávislý kandidát Róbert Puzsér a mediálna celebrita Krisztián Berki. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky mal Tarlós mierny náskok pred Karácsonyom, ostatní kandidáti za nimi výrazne zaostali.

Vládna strana Fidesz podľa slov analytika Róberta Lászlóa určite nedokáže zopakovať svoj výsledok v komunálnych voľbách z roku 2014, keď stratil iba šesť z 23 mestských častí Budapešti a prišiel iba o tri župné mestá z 23.

"Ak však stratí iba o niekoľko viac a Tarlós zostane v kresle starostu Budapešti, tak to bude ešte stále jeho víťazstvo. O miernom prerozdelení síl budeme môcť hovoriť v prípade, ak Tarlós prehrá, Fidesz stratí väčšinu v budapeštianskom zastupiteľstve a oslabí sa vo viacerých mestách," povedal pre TASR László.

K urnám pristúpia aj voliči samosprávnych orgánov 13 registrovaných národnostných menšín v Maďarsku, medzi nimi aj Slováci. Počet slovenských voličov v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami vzrástol takmer o jednu štvrtinu, dnes ich môže hlasovať 12 425.

V porovnaní s komunálnymi voľbami v roku 2014 budú národnostní voliči môcť okrem svojej samosprávy voliť súčasne už aj starostov či primátorov, ako aj poslancov samosprávy svojho mesta, alebo obce.

Tri veľké nominačné organizácie, ktoré boli zastúpené v Celoštátnej slovenskej samospráve v Maďarsku (CSSM) – Zväz Slovákov v Maďarsku, Únia slovenských organizácií v Maďarsku a Slovenský spolok Identita - podpísali koaličnú dohodu.

V nej sa dohodli na počte poslancov jednotlivých organizácií v novom 31-člennom valnom zhromaždení. V doterajšom cykle mali 23-členné valné zhromaždenie, ale teraz stúpol počet voličov.

Dohodli sa na zásadách v otázkach štruktúry výborov či obsadzovania pozícií vo valnom zhromaždení, následne zostavili volebné listiny v župách, aj na celoštátnej úrovni. Všade majú ale jednu volebnú listinu. Lídrom celoštátnej kandidačnej listiny Slovákov je predsedníčka CSSM Alžbeta Hollerová Račková.