Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia

Množstvo zmesového odpadu v Bratislave každoročne klesá,viac sa triedi

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Pokým zmesový odpad za posledné roky klesá, množstvo triedeného odpadu rastie.

Bratislava 9. októbra (TASR) - Množstvo zmesového odpadu v rámci Bratislavy každoročne klesá. Naopak, množstvo vytriedeného odpadu rastie. Vyplýva to z dokumentu hlavného mesta, o ktorom uplynulý týždeň rokovalo mestské zastupiteľstvo.

"Kým v roku 2019 obyvatelia mesta produkovali 113.000 ton zmesového odpadu, v roku 2022 to bolo 99.000 ton zmesového odpadu," informuje magistrát v materiáli.

Pokým zmesový odpad za posledné roky klesá, množstvo triedeného odpadu rastie. "Iba v prípade odpadu z plastov mesto zaznamenalo pokles v množstvách a zavedení systému záloh na PET fľaše a plechovky," dodali v dokumente. Zároveň rastie aj množstvo vytriedených obalov z viacvrstvových kombinovaných materiálov.

Podľa dokumentu tiež klesá množstvo skládkovaného odpadu za posledné tri roky. "Napriek tomu, že mesto má zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO), v časoch technických odstávok tohto zariadenia je zmesový odpad ukladaný na skládku odpadov," podotkla samospráva v dokumente.

Hlavné mesto chce do roku 2026 triediť 45 percent komunálneho odpadu, 40 percent komunálneho odpadu sa má recyklovať. Tiež chce menej ako desať percent odpadu skládkovať a zvyšok odpadov chce energeticky zhodnocovať.