Quantcast
< sekcia

Múzeum holokaustu v Seredi dostane 850.000 eur z rezervy vlády

Interiér kaštieľu v Seredi, niekdajšieho vodného hradu v Šintave. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Finančné zdroje majú slúžiť na dokončenie rekonštrukčných prác a expozičnej časti venujúcej sa zariadeniu dielní a ubytovaniu väzňov v pracovnom a koncentračnom tábore v Seredi.

Bratislava 31. januára (TASR) - Múzeum holokaustu v Seredi dostane finančné prostriedky z rezervy vlády prostredníctvom Ministerstva kultúry SR v objeme 850.000 eur. Vyplýva to z návrhu rezortu financií, ktorý v stredu schválila vláda. Múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

Finančné zdroje majú slúžiť na dokončenie rekonštrukčných prác a expozičnej časti venujúcej sa zariadeniu dielní a ubytovaniu väzňov v pracovnom a koncentračnom tábore v Seredi. Taktiež má byť expozícia zameraná na perzekúcie na Slovensku, tábory na Slovensku, ako aj na dobudovanie Memoriálu venovanému pamiatke zavraždených. Po dobudovaní expozície je naplánované otvorenie kompletne zariadeného Múzea holokaustu a vzdelávacieho centra na 26. január 2019.

Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v autentických priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Slávnostne bolo otvorené 26. januára 2016. V súčasnosti prešli rekonštrukciou tri budovy, pričom v dvoch sú umiestnené stále expozície. Každá z nich sa venuje špecifickej problematike. Prvá približuje tzv. riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938 až 1945. Druhá časť expozície je venovaná všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska, mapuje hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory, do ktorých boli deportovaní. Posledná časť tejto expozície zobrazuje tých, ktorí počas vojny Židov zachraňovali a bolo im udelené vyznamenanie Spravodliví medzi národmi.

Múzeum sa zároveň venuje aj vzdelávacej činnosti vo svojom stredisku, kde sa uskutočňujú rôzne odborné prednášky, semináre a diskusie s ľuďmi, ktorí prežili holokaust. "Múzeum od jeho otvorenia navštívilo už vyše 34.000 návštevníkov, pričom viac ako 18.000 žiakov a študentov z celého Slovenska absolvovalo aj jeho vzdelávacie programy," uvádza sa v schválenom materiáli vládou.