Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia

Na výrobe obrnených vozidiel Patria sa budú podieľať slovenské firmy

Na snímke zľava predseda predstavenstva spoločnosti Konštrukta-Defence Alexander Gurský, minister obrany SR Jaroslav Naď, národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Jozef Zekucia a generálny riadideľ spoločnosti DMD Group Štefan Škultéty hovoria k novinárom počas tlačovej konferencie 5. mája 2022 v Dubnici nad Váhom. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Vo štvrtok o tom informoval minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

Dubnica nad Váhom 5. mája (TASR) – Spoločnosť Konštrukta-Defence, člen štátnej skupiny DMD Group z Dubnice nad Váhom, sa bude podieľať na výrobe fínskych kolesových bojových obrnených vozidiel 8 x 8 Patria pre Ozbrojené sily (OS) SR. Na výrobe vozidiel budú participovať aj ďalšie slovenské zbrojárske spoločnosti. Vo štvrtok o tom informoval minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

Zmluvu o obstaraní kolesových bojových obrnených vozidiel uzatvorí podľa neho vláda SR s Fínskom. Rezort obrany odštartoval sériu rokovaní s fínskou spoločnosťou Patria, ale aj so slovenskými zbrojárskymi firmami.

Termín podpísania zmlúv medzi oboma vládami, medzi ministerstvom obrany a spoločnosťou Patria, ako aj zmluvy medzi Patriou s Konštrukta-Defence je do konca septembra. Rokovania prebiehajú veľmi dobre, vyzerá to tak, že kontrakty podpíšeme už v júli,“ priblížil minister.
Na snímke národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Jozef Zekucia počas tlačovej konferencie 5. mája 2022 v Dubnici nad Váhom.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


Ako dodal, do ôsmich mesiacov po podpísaní zmlúv prídu z Fínska prvé sanitné vozidlá a do 12 mesiacov prvé bojové vozidlá. Prvé vozidlá vyrobia kompletne vo Fínsku aj za účasti zamestnancov slovenských zbrojárskych spoločností. Postupne sa do konca budúceho roka výroba presunie na Slovensko a participovať na nej budú firmy z Dubnice nad Váhom, Tisovca, Moldavy nad Bodvou, Novej Dubnice, Trnavy, Skalice, ale aj subdodávatelia z ďalších slovenských miest.

V prvej etape projektu by malo OS SR posilniť desať sanitných, šesť veliteľských a 60 bojových obrnených vozidiel. V dlhodobom horizonte sa podľa ministra uvažuje až o 500 vozidlách pre všetky zložky OS SR. Na výrobe vozidiel sa na Slovensku bude podieľať v prvej etape až 1000 ľudí, vzniknú nové pracovné miesta.



Primárnym kontraktorom na slovenskej strane bude pri tejto veľkej štátnej zákazke štátna akciová spoločnosť Konštrukta-Defence. Vláda SR chce mať kontrolu nad celým týmto projektom prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti. A je to pre OS SR aj istota bezpečnosti dodávok v prípade krízy. Aj preto sme trvali na to, aby veľká časť konkrétnych prác na novom bojovom vozidle Patria bola realizovaná na Slovensku,“ zdôraznil Naď.