Quantcast
< sekcia

OBRAZOM: Pred 10 rokmi zažila Devínska Nová Ves masaker

Snímka z miesta incidentu. Foto: TASR Miroslav Košírer

Vzhľadom na túto tragédiu vyhlásila vláda SR 2. septembra 2010 štátny smútok v čase od 8.00 do 18.00 h.

Bratislava 30. augusta (TASR) – Streľba v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, ku ktorej došlo v predposledný prázdninový deň roku 2010, otriasla Slovenskom. Pri vyčíňaní 48-ročného Ľubomíra Harmana prišlo o život osem ľudí vrátane strelca.

Na archívnej snímke zbraň, ktorá bola použitá pri masakre v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves.
Foto: TASR/Polícia


V nedeľu 30. augusta uplynie desať rokov od masakra, ktorý bol druhým najkrvavejším v histórii Slovenska. Počtom obetí ho predstihlo len vystrieľanie desiatich členov gangu pápayovcov 25. marca 1999 v dunajskostredskom bare Fontána.

Na archívnej snímke pietne fotografie obetí.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Približne 45 minút sa odohrávala v pondelkové predpoludnie 30. augusta 2010 krvavá dráma v Devínskej Novej Vsi. Streľba sa začala krátko pred 9.45 h v jednom z panelových domov. Ľubomír Harman vtrhol najskôr do bytu svojich susedov, v ktorom brutálne postrieľal päťčlennú rodinu vrátane dvanásťročného chlapca. Tri obete našli smrť v obývačke, dve v kúpeľni. "Zavri, lebo ti odstrelím hlavu," zreval na susedku, keď vykukla spoza dverí a chcela sa pozrieť, čo sa robí. Harman mal na ušiach modré slúchadlá a v rukách samopal.

Na archívnej snímke pietne spomienkové miesto na priestranstve pred domom (v pozadí), kde sa odohrala časť tragédie.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Ďalšieho muža zastrelil pri vchode do domu na Ulici Pavla Horova a potom začal páliť doslova na všetko, čo sa hýbalo - celkovo vystrelil 140-krát. Poslednou, siedmou obeťou jeho streľby sa stala 52-ročná žena, ktorá sa našla až popoludní na balkóne.

Na archívnej snímke jedna z obetí.
Foto: TASR/Martin Baumann


Bilancia jeho konania je osem mŕtvych a 15 zranených. Jednou z obetí bol aj strelec samotný - spáchal samovraždu potom, keď ho do hrude smrteľne zasiahol jeden z kukláčov.

Na archívnej snímke označené stopy po zásahu zo samopalu s pietnymi fotografiami obetí.
Foto: TASR - Štefan Puškáš


Harmana, ktorý bol v čase tragédie dva roky nezamestnaný, označovali susedia za nekonfliktného čudáka a samotára, ktorý žil v garsónke sám. Polícia našla v jeho byte celý arzenál zbraní. Bol členom zväzu vojakov v zálohe, držiteľom zbrojného preukazu, ale psychotesty neabsolvoval.

Zo znaleckého posudku a výsledkov toxikologicko-chemického vyšetrenia vyplynulo, že počas útoku bol pod vplyvom alkoholu a drog.

Snímka z miesta tragédie.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Tragické udalosti v Devínskej Novej Vsi viedli k lepšiemu vyzbrojeniu policajtov, k zavedeniu pravidelných psychotestov pre legálnych držiteľov zbraní, ako aj k sprísneniu pravidiel týkajúcich sa držania zbraní, čím sa tisícky nelegálne držaných zbraní podarilo dostať pod kontrolu.

Vzhľadom na túto tragédiu vyhlásila vláda SR 2. septembra 2010 štátny smútok v čase od 8.00 do 18.00 h.

Vyšetrovanie devínskeho masakra ukončila polícia v roku 2011. Trestné stíhanie však zastavila z dôvodu smrti útočníka, a tak motív streľby Ľubomíra Harmana, ktorý bol pochovaný na neznámom mieste, zostal neznámy.