< sekcia

OSN odmietla zmenu postoja USA k legálnosti izraelských osád

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v pondelok vyhlásil, že Spojené štáty už nebudú pokladať židovské osady v Predjordánsku za nelegálne.

Ženeva 19. novembra (TASR) - Zmena americkej politiky nemá vplyv na legálnosť izraelských osád na západnom brehu Jordánu a v anektovanom východnom Jeruzaleme. Uviedla to v utorok Organizácia Spojených národov (OSN), podľa ktorej tieto osady porušujú medzinárodné právo.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v pondelok vyhlásil, že Spojené štáty už nebudú pokladať židovské osady v Predjordánsku za nelegálne.

Podľa hovorcu úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva Ruperta Colvilla "zmena politického postoja jedného štátu neupravuje existujúce medzinárodné právo, ani jeho interpretáciu Medzinárodným súdnym dvorom a Bezpečnostnou radou". Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva sa bude aj "naďalej pridržiavať dlhodobého postoja OSN, že izraelské osady porušujú medzinárodné právo," dodal Colville.

Agentúra AFP pripomína, že rozhodnutie USA je v rozpore s postojom prakticky celého zvyšku medzinárodného spoločenstva a rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN označujúcimi osady za nezákonné, keďže sú postavené na okupovanom území.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v utorok uviedlo, že rozhodnutie USA podkopáva právny základ pre riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Ministerstvo odsúdilo zmenu politiky Spojených štátov a varovalo, že tento krok zvýši napätie v regióne. Postoj Moskvy je, že takéto osady na palestínskom území sú podľa medzinárodného práva nezákonné, cituje z vyhlásenia ministerstva agentúra Reuters.

Krok Washingtonu rozhneval Palestínčanov a vyvolal nevôľu krajín, ktoré sa snažia ukončiť konflikt na Blízkom východe. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však zmenu uvítal, lebo podľa neho "napráva historickú neprávosť" dotýkajúcu sa zhruba 600.000 izraelských osadníkov žijúcich v Predjordánsku a východne od Jeruzalema. Na tomto území žije aj okolo 2,9 milióna Palestínčanov.