Quantcast
< sekcia

Petko: Plán obnovy nemôže robiť z niektorých ľudí občanov 2. kategórie

Na archívnej snímke v popredí prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Plán by sa podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska mal zmeniť tak, aby finančné prostriedky z neho mohli čerpať nielen štátne, ale aj neštátne zdravotnícke zariadenia.

Bratislava 19. apríla (TASR) – Plán obnovy nemôže z veľkej časti slovenských pacientov robiť občanov druhej kategórie. Všetci bez rozdielu, v ktorom regióne žijú, si zaslúžia nové alebo zrekonštruované budovy nemocníc a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Tvrdí to prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. Plán by sa podľa neho mal zmeniť tak, aby finančné prostriedky z neho mohli čerpať nielen štátne, ale aj neštátne zdravotnícke zariadenia.

"Ak by sa návrh nezmenil, z veľkej časti slovenských pacientov, ktorí majú tú smolu, že žijú v regióne s neštátnou nemocnicou, robí občanov druhej kategórie," uviedol. Poukázal na to, že historicky najväčšia investícia do slovenského zdravotníctva vo výške viac ako 1,1 miliardy má skončiť v zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Podľa ANS ide o "diskriminačné rozhodnutie", ktoré poškodí celý sektor zdravotníctva na desiatky rokov.

Návrh plánu obnovy pre zdravotníctvo nebol podľa ANS prediskutovaný so zdravotníckymi organizáciami a obsahuje veľké množstvo nedostatkov. Asociácia kritizuje, aby bol akýkoľvek poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti diskriminovaný na základe toho, kto je jeho zriaďovateľ alebo vlastník. "Žiadame, aby pred rozhodnutím o investíciách bola vykonaná dôkladná analýza potrieb zdravotníctva a najmä optimalizácia siete nemocníc," zdôraznil Petko.

ANS preto spúšťa kampaň "Pomôž svojej nemocnici". Vyzýva občanov, aby svojou podporou prispeli k zmene tohto rozhodnutia a pomohli zabezpečiť investície pre svoju nemocnicu na webovej stránke www.pomozsvojejnemocnici.sk.